Porcelanowe dzieła sztuki - moda na porcelanę powraca!

Porcelanowe dzieła sztuki - moda na porcelanę powraca!

figurka porcelanowa MarszałekW przedwojennej Polsce porcelanowe figurki były ozdobą wszystkich szlacheckich domów. Porcelana z Polski była wówczas niezwykle ceniona w całej Europie i nie bez powodu nazywano ją "białym złotem".

Po prawie stu latach moda na porcelanowe dzieła sztuki z powraca. Kolekcjonerzy i wielbiciele pięknych przedmiotów polecają sobie najpiękniejsze kolekcje, a Zakłady Porcelany Ćmielów rozpoczynają stopniowe odtwarzanie najbardziej pożądanych w modeli.

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie porcelanową galanterią. Nasi klienci pytają o figurki i pięknie zdobione szkatułki. Widać, że porcelana znowu zaczyna odgrywać rolę dekoracyjną, a do łask wracają motywy popularne w latach 20. i 30. - przyznaje Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy Zakładów Porcelany "Ćmielów". - Dlatego kolekcja figurek na rok 2012 to głównie klasyczne projekty.

Romantyczna Markiza

Rozmarzona "Markiza", zapatrzona na trzymane na ramieniu kwiaty, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ćmielowskich figurek. Krucha panienka przyciąga delikatnością formy i materiału. Wykonana z najdelikatniejszej białej porcelany, intryguje i zwraca uwagę swoją kunsztownie wykończoną twarzyczką. Pięknym dekoracyjnym elementem są barwione porcelanowe kwiaty. - Podkreślenie ich barwy to symbol uczuć z jakimi zostały ofiarowane naszej porcelanowej bohaterce - wyjaśnia intencje projektanta, Katarzyna Stan z Ośrodka Wzornictwa ZPĆ.

Wysokość: 33 cm Cena: 576.60 zł

figurka porcelanowa Taniec ZbójnickiHistoria w porcelanie

"Marszałek" to doskonały przykład tego, że porcelana jest także szlachetnym surowcem dla upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń. Figurka Marszałka Piłsudskiego nie ma w sobie nic z pretensjonalności. Wręcz przeciwnie, prosta forma z białej porcelany, nadaje statuetce powagi i wyrafinowania. Szczególną uwagę zwraca figurka "Marszałek" w wersji ze złotym, ręcznie malowanym galonem na prawym ramieniu statuetki. Ten prosty zabieg stanowi estetyczną esencję ćmielowskiej galanterii, która bez silenia się na przesadne zdobnictwo potrafi osiągnąć efekt wysublimowanej elegancji.

Wysokość: 16 cm Cena: 146.10 zł

figurka porcelanowa U źródłaŹródło klasycznych inspiracji

"U źródła" to projekt J. Szewczyka z początku lat 40. Figurka proporcjonalnie zbudowanej, nagiej kobiety, która pochyla się, by zaczerpnąć wody ze źródełka, to ukłon w stronę klasycznego pojmowania piękna. Harmonijność porcelanowej postaci nawiązuje do antycznych aktów, a biała porcelana dodaje jej melancholijnego czaru.

Wysokość: 12 cm Cena: 192.20 zł

 

figurka porcelanowa MarkizaModny foklor

Od czasu kiedy malowany w kolory Mazowsza bączek stał się oficjalnym gadżetem prezydencji Polski w UE, folklor w polskiej sztuce dekoracyjnej przeżywa prawdziwy renesans. Podobnie jest z ćmielowską figurką "Taniec Zbójnicki". Wirujący porcelanowy herszt zaskakuje precyzyjnym i kunsztownym wykończeniem zbójnickiego stroju. Ręcznie malowane złocenia i dekoracje, wzorowane na oryginalnych podhalańskich strojach, to prawdziwe arcydzieło, które zachwyca nawet bardzo wybrednych kolekcjonerów. - Obserwując naszych klientów widzimy, że coraz popularniejszy jest trend łączący folkowe elementy z nowoczesnymi wnętrzami. Ten trend skłania nas do odtwarzania kolejnych figurek w popularnym w pierwszej połowie XX wieku, stylu narodowym - tłumaczy Joanna Niedziela.

Wysokość: 24,5 cm Cena: 653.50 zł

Oceń artykuł
3,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: M.Usielska

Polecamy Ci również

Zobacz także