Porządki nie tylko świąteczne - jak zdążyć ze wszystkim

Porządki nie tylko świąteczne - jak zdążyć ze wszystkim

Święta to czas, w którym trzeba umiejętnie łączyć obowiązki służbowe ze wzmożoną aktywnością w domu. Natłok "spraw do ogarnięcia" pokazuje przy tym, jak dużo czasu poświęcamy na różnego rodzaju prace.

Porządki przedświąteczne warto precyzyjnie rozplanować!Gdy doba jest zbyt krótka

Współczesny model kariery oraz niepewna sytuacja na rynku pracy sprawiają, że dla wielu osób priorytetem jest troska o pozycję w firmie. Według przeprowadzonych przez CBOS badań, 59% zatrudnionych obecnie lub w przeszłości, dobrowolnie i bezpłatnie wykonywało zadania nienależące do ich obowiązków. 45% respondentów przyznało się do rezygnowania z przerw dla poprawienia efektywności, 34% zdarzało się zabierać pracę do domu, a 26% zostać "po godzinach". Newralgiczne okresy, jak różnego rodzaju święta, mogą więc czasem skłaniać do refleksji nad własnym stylem życia oraz jego wpływem na najbliższe otoczenie.

A w domu robota czeka

Dom powinien być zawsze miejscem, które zapewnia maksymalny komfort użytkowania, niezależnie od ilości spędzanego w nim czasu. Dlatego utrzymanie w nim odpowiednich warunków to nie tylko okresowe porządki generalne, lecz przede wszystkim bieżąca dbałość o czystość. Sposoby pogodzenia wszystkich codziennych obowiązków są różne, tak jak różnie kształtuje się nasza sytuacja zawodowa i osobista. Przykładowo, w rodzinie można przydzielać zakres zadań poszczególnym domownikom.

Natomiast dla zapracowanych singli rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie konkretnych dni na pranie czy sprzątanie. Nie bez znaczenia jest też zasób portfela, który osobom zamożniejszym pozwala uniknąć niechcianych i czasochłonnych czynności. Profesjonalizacja firm i innych podmiotów, zajmujących się wszelkiego rodzaju domowymi pracami, daje im coraz łatwiejszy dostęp do fachowego wsparcia.

- Stopniowo przekonujemy polskiego klienta do sprawdzonych na Zachodzie udogodnień przy codziennym korzystaniu z mieszkania - mówi Witold Sadowski, deweloper realizujący wrocławski Aparthotel Invite. - Pranie, sprzątanie czy wymiana pościeli dostępne na miejscu w postaci typowo hotelowych usług to propozycja dla zapracowanych osób, traktujących dom jako strefę zasłużonego wypoczynku.

Czas relaksu

O umiejętności gospodarowania własnym rozkładem dnia świadczą racjonalne proporcje pomiędzy czasem poświęcanym na obowiązki, a chwilami relaksu. Okres świąteczny powoduje oczywiście perturbacje w przebiegu życia towarzyskiego i rodzinnego. Do prac porządkowych dochodzi bowiem zamieszanie związane z szałem zakupowym czy koniecznością przygotowania kolacji wigilijnej. Warto jednak i w tym gorącym okresie znaleźć moment beztroskiego lenistwa w wygodnym fotelu, we własnych 4 ścianach. Doba trwa tylko 24 godziny, w trakcie których musimy zmieścić wszystkie przyjemności oraz zadania do realizacji.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także