Porządki z kalendarzem w ręku - radzimy, jak przygotować...

Porządki z kalendarzem w ręku - radzimy, jak przygotować...

W ciągu roku obchodzimy kilkanaście świąt państwowych i kościelnych. Jednak tylko święta Bożego Narodzenia wyróżnia wyjątkowa atmosfera wyczekiwania i radości. Zanim rozsmakujemy się w wigilijnych potrawach i w przyjemności spotkań z bliskimi, przed nami trudne zadanie. Porządki! Jak szybko i bezboleśnie uporać się z przedświątecznymi obowiązkami, nie gubiąc po drodze radości i pozytywnego nastroju? Radzą specjaliści!

Przedświąteczne porządkiPodziel się... obowiązkami

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu. Jednak, aby uniknąć stresu związanego z porządkami, przed przystąpieniem do prac domowych powinniśmy je zaplanować. Zwołajmy rodzinną naradę - ustalmy listę czynności, które należy wykonać, zastanówmy się, co możemy zrobić już teraz, a które prace muszą zaczekać, rozdzielmy obowiązki. Wszyscy członkowie rodziny powinni włączyć się do akcji. W miarę możliwości zaangażujmy także dzieci - zorganizujmy wspólne porządki w zabawkach. Te, którymi nasza pociecha już się nie bawi, możemy przekazać do domu dziecka. Tym samym dajemy dobry przykład i uczymy pozytywnych postaw.

Czytaj także: Sezon grzewczy potęguje objawy alergii - jak sprzątać, gdy Twoje dziecko ma alergię na roztocza?

Niezbędnik, czyli czym sprzątać

W jakie środki i akcesoria powinniśmy się zaopatrzyć? Mleczka czyszczące do trudno zmywalnych zabrudzeń, płyn do podłogi i szyb, ściereczki, mop płaski lub paskowy - to nasz niezbędnik. Nie zapominajmy także o ochronie dłoni przed szkodliwym działaniem detergentów. Funkcję tę spełniają rękawice ochronne. Na rynku są już dostępne np. rękawice nasączone kremem rumiankowym, albo takie, które można prać w pralce - gwarantują skuteczną ochronę i higienę podczas sprzątania.

Wybierając ściereczki lub mopy kierujmy się ich przeznaczeniem i rodzajem powierzchni, do której czyszczenia będą stosowane. Trudne zabrudzenia usuniemy przy pomocy ściereczki wykonanej z mikrofibry, wyposażonej dodatkowo w warstwę ścierną. Ale już w przypadku wrażliwej powierzchni mebli powinniśmy użyć delikatniejszego materiału - radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda.

Czytaj także: Nieskazitelna czystość w łazience nie musi być problemowa i czasochłonna

Harmonogram to podstawa

Dobrą i sprawdzoną metodą jest przeprowadzenie gruntownych porządków mieszkania na 1-2 tygodnie przed świętami, aby w ostatnich dniach jedynie zetrzeć kurz i odświeżyć podłogę. Dzięki takiemu podejściu unikniemy niepotrzebnego stresu i domowych kłótni.

I etap - to czas na gruntowne porządki, pozbycie się niepotrzebnej odzieży, gadżetów. Prace możemy rozpocząć już w pierwszych dniach grudnia. Wytrzepmy dywany, odsuńmy meble, by pozbyć się największego kurzu. Nie zapomnijmy o odkurzeniu kanapy i jej zakamarków.

Przedświąteczne porządkiW przypadku, gdy tapicerkę "zdobią" plamy i trwałe zabrudzenia - potrzebna będzie pomoc fachowców.

II etap - pora na mycie okien, pranie firan i zasłon. To także czas na czyszczenie porcelany oraz polerowanie sztućców. Na tym etapie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór specjalistycznych środków. Okna skutecznie umyjemy przy pomocy pucerki wykonanej z włókien pochodzenia naturalnego - bawełny i wiskozy. Dzięki temu mamy pewność, że na szybie nie pozostaną smugi. Mycie wysokich okien ułatwi nam ściągaczka wyposażona w teleskopowy drążek. Sztućce i porcelanę wyczyścimy przy pomocy miękkich ścierek i specjalnych preparatów. Pamiętajmy, że na zastawach ceramicznych, które zwykle przechowujemy w witrynach meblowych, także osadza się kurz i one także wymagają mycia.

Czytaj także: Pamiętajmy o jesiennych porządkach!

III etap - gdy pozbyliśmy się największych zabrudzeń, możemy przystąpić do ścierania kurzu, mycia podłogi, sprzątania łazienki i kuchni. Pamiętajmy o zasadzie sprzątania "od góry do dołu". Na czym polega? Porządki rozpoczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów, np. lamp, półek, mebli, następnie przechodzimy do mycia podłogi. Pamiętajmy o wszystkich zakamarkach, ramach obrazów, włącznikach światła, klamkach.

Doprowadzenie do stanu idealnego delikatnych powierzchni mebli możliwe jest także na sucho, bez konieczności używania wody. Pomoże nam w tym mikroaktywna ścierka, wykazująca właściwości elektrostatyczne. Nie wzbija bowiem kurzu i nie rysuje drewna. Produkty do czyszczenia armatury łazienkowej wybierajmy według kryterium wysokiej jakości i gwarancji producenta. Odpowiednie akcesoria skutecznie usuną osady wapienne bez ryzyka zadrapań.

Czytaj także: Lśniąca kuchnia bez wysiłku - zadbaj o ciepło domowego ogniska i przyjazną atmosferę

Gotowe! Dom lśni czystością. Pozostała najprzyjemniejsza część - ubranie choinki i udekorowanie domu. W wirze obowiązków przedświątecznych pamiętajmy także o sobie. Znajdźmy czas na relaks, chwilę z książką. Przystopujmy.

Radziła Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda

Oceń artykuł
3,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Sfera PR

Polecamy Ci również

Zobacz także