Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują około 10-12 godzin snu na dobę.
Odpowiednia porcja wypoczynku zapewnia kilkulatkom pełną regenerację, poprawia funkcje odpornościowe organizmu, zapewnia zachowanie zdrowego dystansu do rzeczy, które wydarzyły się w ciągu dnia, zwiększa także możliwości poznawcze najmłodszych. Wyspane przedszkolaki rzadziej chorują, szybciej i łatwiej się uczą, dobrze się zachowują.
Dobre nawyki
Co 3. przedszkolak ma problemy z zasypianiem. Zaburzenia snu mogą mieć różne przyczyny, choć najczęściej za kłopotami ze spaniem stoją niewłaściwe nawyki. Jakie? Najczęstszymi błędami popełnianymi przez rodziców są: układanie dziecka do snu o różnych porach, podawanie malcowi zbyt dużej ilości płynów i napojów o działaniu pobudzającym (np. mocnej herbaty), zezwalanie dziecku na zbyt długie oglądanie bajek w telewizji. Tymczasem wystarczy odrobina systematyczności, wprowadzenie do rozkładu dnia dziecka stałych elementów (np. cowieczornej kąpieli odprężającej oraz rytuału wspólnego czytania książek), by powoli wyciszać emocje przedszkolaka i z powodzeniem ułożyć go do snu.
Łóżko też się liczy
To niezwykle ważne, aby łóżko kojarzyło się maluchowi wyłącznie ze spaniem, a nie zabawą czy oglądaniem telewizji. Miejsce, w którym śpi pociecha, powinno być odpowiednio przygotowane - tak, aby zachęcało do wypoczynku. Od czego zacząć? Od wyboru odpowiedniej pościeli. Warto postawić na produkty najwyższej jakości, w 100% bawełniane, kolorowe, oryginalne, radosne. Najnowsza kolekcja polskiej marki Lola y Lolo to strzał w dziesiątkę. Tutaj jest wszystko, czego maluch potrzebuje, aby spać dobrze. Jest i kolorowo, i stonowanie, nieszablonowo, oryginalnie, z motywami dedykowanymi chłopcom oraz dziewczynkom.
Sypialnia przedszkolaka powinna zachęcać do relaksu. I chociaż dobrej jakości pościel to podstawa, to jednak nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu pokoju: wywietrzeniu sypialni, przyciemnieniu światła, zezwoleniu na zabranie do łóżka ukochanej przytulanki pociechy, lekturę ulubionych bajek czy włączenie odprężającej muzyki.











Im szybciej dziecko zasypia i im dłużej śpi, tym lepiej radzi sobie z codziennością. Badania udowadniają, że przedszkolaki śpiące w nocy minimum 9. godzin nie mają żadnych problemów z koncentracją czy organizacją pracy własnej, lepiej się uczą, łatwiej radzą sobie z rzeczywistością. Co to oznacza w praktyce? Że systematyczny i długi sen przedszkolaka to same plusy- gwarancja pozytywnego rozwoju intelektualnego i motorycznego oraz prawdziwy zastrzyk sił niezbędnych do radosnego odkrywania świata.