Powieś jemiołę na Boże Narodzenie!

Powieś jemiołę na Boże Narodzenie!

Od dawien dawna, obok choinki na święta w naszych domach pojawia się jemioła. Ta wiecznie zielona roślina, już od najdawniejszych czasów uważana była niemal na całym świecie za dar niebios, roślinę wyróżnioną przez bóstwa.

JemiołaRoślina towarzyszy nam od czasów pogańskich, a jej historia zawsze łączyła się z magią, czarami i intrygami. Bezkarne pocałunki pod jemiołą to jedna z tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

Zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Ważnymi symbolami tego czasu są: Mikołaje, choinki - nader często sztuczne, stroiki, światełka. Tym wszystkim przyozdabiamy nasze domy w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją oraz wierzeniami, co prawda, trochę zapomnianymi, do symboli tych zalicza się także jemioła. Nasi przodkowie wierzyli, że drzewa przechowują zimą w jemiole swą moc i siły witalne. Jemioła (staropolska nazwa - starzęśla) była niejako uosobieniem duszy drzew. Wierze w jej magię sprzyjało też zapewne to, że ścięta nie brązowiała, jak inne rośliny, ale nabierała złotawego połysku.

Czytaj także: Na świątecznym stole połącz tradycję z nowoczesnością. Daj się ponieść fantazji

Na Podlasiu jemioła ma nie tylko ozdabiać, ale również przynosić szczęście. Jest ona ważna z kilku powodów. Jednym z nich jest magiczna moc spełnianych życzeń, życzenia składane w Wigilię pod jemiołą spełnią się na pewno. U podstawy legend i mitów związanych z jemiołą leży zapewne zjawisko, którego ludzie nie potrafili sobie wytłumaczyć. Przypisywano jej również właściwości afrodyzjaku. Natomiast udekorowany nią dom mają ominąć wszelkie złe moce. Nie wspomnę o pocałunkach pod jemiołą, które łączą parę.

W Polsce występuje jeden gatunek jemioły i od zamierzchłych czasów różne części tej rośliny były traktowane jako cudowny, pomagający na wszystko środek leczniczy, w tym także jako afrodyzjak. I choć jest w tym sporo przesady, trzeba jednak przyznać, że jemioła rzeczywiście posiada pewne właściwości lecznicze. Dla przykładu podam, że wyciągi z jej pędów i liści obniżają ciśnienie krwi, dzięki czemu znajdują zastosowanie przy leczeniu niektórych chorób serca, jemioła zajmuje również ważne miejsce we współczesnej recepturze homeopatycznej. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie części jemioły są trujące dla człowieka w bezpośrednim spożyciu.

Czytaj także: Gwiazdka na talerzu i motyl na choince - w tym sezonie naturalne ozdoby będą najlepsze

Nie ma chyba na świecie drugiej rośliny, która byłaby w takim stopniu kojarzona ze szczęściem.

Zapraszamy na stronę www.Wiadomości24.pl

Oceń artykuł
3,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Antoni Nadzikowski (Wiadomości24.pl)

Polecamy Ci również

Zobacz także