Powiew Indii w twoim domu - limitowana kolekcja IKEA BLUE...

Powiew Indii w twoim domu - limitowana kolekcja IKEA BLUE...

Projektanci IKEA udali się do Indii, gdzie pośród zgiełku ulic i kolorowych bazarów szukali inspiracji dla nowej kolekcji. Wspólnie z hinduskimi designerami i lokalnymi dostawcami stworzyli wzory zainspirowane tym, co napotkali w trakcie podróży. Tak powstała niezwykła, limitowana kolekcja IKEA BLUE, która trafiła właśnie do krakowskiego sklepu IKEA.

Niebieski powiew orientu

- Jak sama nazwa wskazuje, w kolekcji dominuje kolor niebieski, który królował w latach 80., a teraz ponownie wraca do wnętrz - tłumaczy Agnieszka Zaboub, dekorator z IKEA Kraków. W Indiach dużą popularnością cieszy się błękit indygowy. Znany już w Starożytności, do dziś wykorzystywany jest w produkcji tkanin barwionych techniką batiku. Kolor niebieski charakteryzuje także chińską porcelanę, butelki ze szkła kobaltowego, portugalskie i holenderskie kafle czy tkaniny typu denim.

Kolekcja IKEA BLUE

Czytaj także: Orientalne akcenty w domu - klimat Dalekiego Wschodu [GALERIA]

Od tekstyliów po tradycyjne naczynia

Podczas tworzenia kolekcji BLUE, projektanci IKEA odwiedzali lokalne fabryki włókiennicze i huty szkła. Eksperymentowali z tekstyliami i papierem, a także z błyszczącymi materiałami, takimi jak mosiądz, z którego słyną Indie. - W kolekcji IKEA BLUE znajduje się wiele wzorzystych tekstyliów, które utkane zostały w południowych Indiach. Poduszki o przeróżnych, bardzo oryginalnych kształtach, pufy, dywany, narzuty, pokrycia na krzesła, zasłony - wylicza Agnieszka Zaboub. Nie brakuje też wiszących ozdób i naczyń, które w Indiach spotkać można na każdym kroku. - Szklany wazon BATYDANDE inspirowany jest np. tradycyjnymi pojemnikami do transportu wody. Bardzo oryginalny jest też chodnik BJERREDE, który powstał z przetworzonych odpadów - dodaje.

Ekologiczne ozdoby, oryginalne pomysły

Takich ekologicznych rozwiązań nie brakuje w najnowszej kolekcji IKEA BLUE. Od samego początku procesu projektowania, designerzy IKEA myśleli o użyciu materiałów przyjaznych środowisku. Stąd np. pudełka do przechowywania oraz ręcznie robione wiszące ozdoby wykonane z papieru, który może zostać przetworzony i ponownie wykorzystany. Projektanci nie zapomnieli też o inspirowanych egzotycznymi Indiami meblach. - Stworzona do przechowywania prawdziwych skarbów szklana witrynka BRÖSARP doskonale komponuje się z BACKAMO - stołem z wkomponowaną tkaniną, a także z jednocześnie surowym i miękkim fotelem BOHAKAN. Dzięki designerskim produktom z kolekcji IKEA BLUE nadamy naszym wnętrzom orientalnego, a zarazem ciepłego charakteru - podsumowuje Agnieszka Zaboub.

Limitowana kolekcja IKEA BLUE dostępna jest w IKEA Kraków od połowy lipca do wyczerpania zapasów.

Czytaj także: Eko design to pole do nieograniczonej kreatywności. Natura sama podsuwa ciekawe pomysły

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także