Praktyczne rady jak zabezpieczyć mieszkanie przed urlopem

0
Instalacje wodne w domu
Przed wyjazdem na urlop pamiętajmy o zabepzieczeniu instalacji w domu, aby po powrocie nie czekała na nas przykra niespodzianka.

Wakacje to czas kiedy przez dłuższy czas nasze mieszkania pozostawione są same sobie. To my mieszkańcy dla własnego dobra powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć, aby po powrocie z urlopu nie musieć robić remontu.

Przed urlopem pamiętamy o wielu rzeczach, np.: czy wzięliśmy wszystkie potrzebne rzeczy takie jak kosmetyki, ubrania, akcesoria na plażę czy w góry…a często zapominamy o zabezpieczeniu naszego mieszkania przed włamaniem i ewentualną awarią instalacji wodnej czy gazowej. Konsekwencje tego niedopatrzenia mogą być większe niż brak w naszej walizce kąpielówek czy klapek. Powinniśmy pamiętać, aby nasze mieszkanie równie dobrze przygotować do naszej nieobecności. Podpowiadamy i pokazujemy kilka ważnych czynności, które będą gwarancją spokojnego wypoczynku.

Przeczytaj: Bezpieczny dom na wakacje - jak zadbać o bezpieczeństwo domu

Wakacyjne kradzieże w mieszkaniach

Jednym z najczęstszych obaw przed wyjazdem na urlop jest włamanie do mieszkania. Badania pokazują, że najwięcej kradzieży jest w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień), kiedy to przez dłuższy okres pozostawiamy mieszkanie. Jest kilka sprawdzonych „domowych” sposobów, aby zmylić złodzieja np. imitacje kamer, zaufany sąsiad lub bliski znajomy, który będzie doglądać mieszkania, odbierać pocztę, podlewać kwiaty czy otwierać okna. Warto także wyposażyć mieszkanie w system alarmowy i zadbać o ubezpieczenie mienia i nieruchomości, by w razie sytuacji losowych, móc liczyć na odszkodowanie. 

Bezpieczne instalacje w domu

Każdy dom czy mieszkanie ma doprowadzoną instalacje: gazową, wodną i elektryczną. Każda z nich to potencjalne zagrożenie. Instalacja gazowa powinna być poddawana raz w roku przeglądowi, a urządzenia stanowiące jej wyposażenie regularnie serwisowane przez uprawnionych do tego specjalistów. Nigdy nie możemy być pewni, nawet kiedy wiemy że nasza instalacja jest sprawna, że nie zdarzy się wypadek i to właśnie u nas pójdzie uszczelka. Skutki takiej awarii podczas naszej dłuższej nieobecności mogą wiązać się z dużymi konsekwencjami.

Zakręcenie głównego zaworu zabezpieczy domostwo zarówno przed ewentualnymi awariami wewnętrznymi, jak i przed trudnymi do przewidzenia niebezpieczeństwami z zewnątrz, jak np. pożar w sąsiedztwie. – Zawór jest jednym z najistotniejszych elementów sieci instalacyjnej. Od jego niezawodności i szczelności zależy prawidłowy przepływ gazu – tłumaczy ekspert Aneta Dziedzina, – Ma on także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danego obiektu, gdyż pozwala na szybkie odcięcie gazu w sytuacji awaryjnej lub na czas dłuższej nieobecności. Wyłączenie przepływu jest bardzo prostym i jednocześnie – jednym z najpewniejszych rozwiązań, które pozwoli nam na uniknięcie zagrożenia  – dodaje ekspert. Warto także wyłączyć bezpieczniki prądu – zminimalizuje to ryzyko awarii przewodów i całej instalacji.

Zobacz: Jak przetrwać upały w mieszkaniu bez klimatyzacji? Podpowiadamy

Awarią, która może się przytrafić podczas nieobecności jest zalanie. W łatwy  sposób możemy temu zapobiec poprzez sprawdzenie szczelności przyłączy elastycznych doprowadzających wodę do armatury łazienkowej i kuchennej, urządzeń sanitarnych oraz pralki czy zmywarki. W tym czasie najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie głównego zaworu.

Czyste mieszkanie

Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej...powroty z urlopu będą tym przyjemniejsze im nasze mieszkanie będzie bardziej zachęcające do tego, aby do niego wejść. Aby tak się stało musimy zadbać o pewne ważne kwestie,a mianowicie o przyjemny zapach. W tym celu warto wyrzucić śmieci, pozmywać naczynia, a lodówkę po wcześnijeszym dokładnym umyciu i oczyszczeniu z produktów, które mogą się zepsuć zostawić otwartą.

To Cię zainteresuje: Czy należy bać się burzy? Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Nieprzyjemne zapachy mogą wydobywać się również z instalacji kanalizacyjnych w łazienkowych i kuchennych wnętrzach. Powodem tego typu sytuacji jest dłuższe nieużytkowanie zlewu czy umywalki. Gdy woda utrzymująca się w syfonach wyparuje, powietrze swobodnie przepływa przez rury, ulatniając się i wypełniając pomieszczenie przykrą wonią – tłumaczy Aneta Dziedzina. – Przed dłuższym wyjazdem warto więc usunąć z odpływu wszelkie zanieczyszczenia, a następnie zalać go gorącą wodą – dodaje ekspert.

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Grupy Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także