Pralka - jakimi parametrami kierować się przy zakupie

0
Pralka ładowana od przodu
Nowoczesne pralki mają wiele funkcji. Niektóre są mniej przydatne, a niektóre bardziej.

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Nikt z nas nie wyobraża sobie przecież w dzisiejszych czasach noszenia wszystkich ubrań do pralni czy prania ich w sposób ręczny. Zakup pralki to ważna sprawa, tym bardziej, że na rynku jest ogromny wybór pralek. Nowoczesne urządzenia posiadają mniejszą i większą ilość funkcji. Oczywiście przekłada się to na cenę tych urządzeń. Przyglądamy się parametrom pralek i oceniamy, które z nich są naprawdę ważne.

Jaką pralkę wybrać?

Era pralek automatycznych spowodowała wyparcie z użytku poczciwej „Frani” już dawno temu. I bardzo dobrze, bo zautomatyzowanie czynności prania oszczędza nasz czas i zdecydowanie podnosi komfort życia. Dzisiejsze pralki charakteryzują się energooszczędnością, wysoką efektywnością i są wygodne w obsłudze. Jednak żadne z tych urządzeń nie załaduje samodzielnie bębna i nie rozwiesi za nas gotowego prania. Wyposażenie ich w różnorodne dodatkowe funkcje może być przydatne, ale wcale nie musi. Wiele zależy tu bowiem od naszych codziennych przyzwyczajeń, ilości osób w domu, rodzaju odzieży, którą preferujemy i wielu innych czynników. Zatem zanim wydamy fortunę na „super-wypasioną” pralkę, powinniśmy zastanowić się, czego tak naprawdę od niej oczekujemy.

Polecamy: Zakup baterii prysznicowych. Jak wybrać odpowiednią armaturę łazienkową

Wymiary pralki

Kształt i wielkość pralki a zarazem sposób załadunku bębna na ogół nie czyni wielkich różnic w cenach tych urządzeń. Jest to jednak bardzo istotna kwestia i to właśnie od niej powinniśmy zaczynać rozważania nad naszym wyborem.

Pralki ładowane od przodu są zazwyczaj większe niż te, które pakuje się od góry. Chociaż w ostatnim czasie zmniejszono ich głębokość i dostępne są również wersje „slim”, głębokie na 30 – 45 cm. To świetne rozwiązanie do płytkich wnęk łazienkowych.

Natomiast gdy wnęka jest głębsza i wąska, najlepiej zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Tego typu sprzęty mają zazwyczaj około 40 cm szerokości i doskonale pasują np. do ustawień narożnych.

Jeszcze jeden typ pralek stanowią nieco droższe urządzenia, które przeznaczone są pod zabudowę (zarówno łazienkową, jak i kuchenną). W tej wersji produkuje się wyłącznie pralki ładowane od przodu. Ich atutem jest oczywiście możliwość ukrycia za frontami szafek, które znajdują się w danym pomieszczeniu.

Klasa energetyczna

To także parametr, który zawsze powinniśmy uwzględniać. Tym bardziej, że nie wpływa znacząco na cenę pralki, a przyczynia się do oszczędności w domowym budżecie. Klasyfikację energetyczną od A do G posiadają aktualnie wszystkie domowe sprzęty. Zatem pralki także. Najbardziej energooszczędne urządzenia zalicza się do klasy A. Jednak oprócz tego, na etykietach energetycznych znaleźć można jeszcze dodatkowe znaki + (np. A+, A++, A+++). Uznaje się, że każdy kolejny plus to dodatkowe 10% oszczędności w zużywaniu energii przez pralkę.

Dla domowych budżetów nie bez znaczenia jest również pobór wody podczas całego cyklu prania. Także i pod tym względem sprzęt może być bardziej lub mniej oszczędny. Najlepiej jeżeli pralka posiada funkcję automatycznego dopasowywania ilości pobieranej wody do wielkości wsadu i rodzaju programu. Wówczas jej eksploatacja jest tańsza.

Zobacz: Kwiaty łazienkowe

Wirowanie i głośność pralki w czasie pracy

Zwykło się uważać, że im więcej obrotów na minutę może wykonać pralka podczas wirowania, tym lepiej. Tymczasem nie jest to wcale takie ważne, a niekiedy wręcz szkodliwe dla naszych ubrań. Odwirowane z prędkością 1600 – 2000 obr./min. pranie jest wprawdzie prawie suche, ale też i strasznie wygniecione (zwłaszcza gdy bęben jest pełen). Delikatnych tkanin nie należy wirować szybciej niż 800 – 1000 obr./min. Zatem najlepiej, jeżeli w pralce można dowolnie regulować zakres wirowania.

Każda pralka wydaje dźwięk podczas całego cyklu pracy. Jednak największy hałas powstaje właśnie podczas intensywnego wirowania. Stąd nie zaleca się sytuowania tych urządzeń w kuchniach otwartych na salony. Pranie może wówczas zakłócać nasz wypoczynek i być uciążliwe w czasie prowadzenia rozmów czy oglądania telewizji. Przyjęto, że cichym sprzętem jest pralka generująca hałas na poziomie do 50 decybeli w czasie prania i do 70 decybeli podczas wirowania. Przy tych parametrach inne czynności domowe nie są zakłócane.

Nowoczesne pralki - programy prania

Ilość programów jest ważnym aspektem podczas wyboru pralki, ale nie najważniejszym. Dzisiejsze pralki potrafią mieć bardzo szerokie spektrum programowania, a zwykle i tak używamy tylko określonych cyklów. Jakich konkretnie? To już sprawa indywidualna i uzależniona przede wszystkim od rodzaju ubrań i tekstyliów, które mamy w swoim domu.

Na pewno zawsze przydaje się możliwość dopasowania programu do rodzaju pranych tkanin. Dobrze jest zatem, jeżeli w pralce istnieje program do prania bawełny, syntetyków, jedwabiu, wełny, itp. Niektóre modele przewidują też pranie obuwia, dżinsów czy firan.

Z pewnością nieodzowne jest też rozdzielenie programów pracy pralki na pranie wstępne, ręczne oraz szybkie. Pierwsze z wymienionych służy do prania odzieży bardzo zabrudzonej. Drugie dedykowane jest przede wszystkim tkaninom delikatnym. Trzecie natomiast pozwala uprać rzeczy w przyspieszonym czasie. Ostatnia z wymienionych opcji jest w dzisiejszych czasach bardzo pożądana. Bez możliwości szybkiego, ekonomicznego i ekologicznego odświeżania ubrań trudno jest się obejść właściwie każdemu z nas.

Inne funkcje pralek

Może być ich wiele lub tylko te podstawowe. To właśnie one najbardziej kształtują ceny pralek. Bez wątpienia przydaje się to, co w tych urządzeniach jest dostępne od dawna. Interesujące są też niektóre nowości. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie nowoczesne funkcje będą potrzebne każdemu z nas.

Właściwie każda pralka ma już wbudowaną funkcję opóźnionego startu oraz dodatkowego płukania. To możliwości standardowe i przydatne raczej w każdym domu. Dzięki opóźnionemu startowi można tak zaprogramować cykl prania, by rozpoczęło się i zakończyło w najbardziej odpowiednim dla nas czasie (np. podczas trwania tańszej taryfy energetycznej, gdy jesteśmy w pracy, itd.). Natomiast dodatkowe płukanie daje pewność, że na naszych ubraniach nie pozostaną resztki detergentów, które mogą być dla nas alergenami powodującymi uczulenia.

Przeczytaj: Syfon umywalkowy - wybór i montaż

Z nowych funkcji pralek godne uwagi jest pranie parowe. Gorąca para wodna wnika głęboko w włókna i bardzo skutecznie usuwa zabrudzenia (nawet bez dodatku detergentów). Ubrania uprane parą są świeże, pachnące, pozbawione alergenów (w tym sierści zwierząt) i mniej wygniecione niż po praniu tradycyjnym.

Ciekawą propozycją jest też funkcja odplamiania (bez specjalistycznych detergentów). Ten dodatkowy program docenią z pewnością rodziny z dziećmi. Nowoczesna pralka jest w stanie samodzielnie usunąć plamy z trawy, jedzenia, krwi, itp.

Pralki „smart” – rozwiązania na miarę czasów czy zwykły chwyt marketingowy?

Nie da się ukryć, że żyjemy w erze sprzętów typu „smart”, czyli z wbudowanym panelem WiFi. To, że taki moduł posiada telewizor czy konsola do gier nikogo już nie dziwi. Po co jednak WiFi w lodówkach czy pralkach? Jeżeli chodzi o urządzenia omawiane w tym artykule, ujmując rzecz w największym skrócie, funkcja „smart” pozwala na uruchamianie pralki z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą np. telefonu komórkowego. Opcja niby bardzo nowoczesna, ale czy równie praktyczna? Tak, ale pod warunkiem, że ktoś za nas załaduje pralkę i następnie wyjmie z niej upraną odzież. Przecież jeśli w domu jest gosposia lub ktoś z domowników, to raczej i samo wystartowanie urządzenia nie powinno sprawiać większych trudności. Po co zatem przepłacać i kupować pralkę „smart? Choć popyt na tego typu sprzęty AGD wciąż rośnie, to przeciętnemu użytkownikowi jest raczej trudno doszukać się racjonalnych przesłanek takiego stanu rzeczy.

 

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także