Pralka ładowana od góry. Czy warto ją kupić?

Pralki ładowane od góry nadają się do ustawienia w wąskich wnękach łazienkowych.
Pralki ładowane od góry mają maksymalnie 45 cm szerokości. W ostatnim czasie można też spotkać urządzenia jeszcze węższe (około 40 cm).

Pralka jest sprzętem, bez którego w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Po epoce naszych prababek piorących na tarach, nastał luksus w postaci bardzo wówczas chwalonych „Frań”. Aktualnie wszyscy korzystamy z zaawansowanych technologicznie pralek automatycznych – ładowanych od frontu lub od góry.

Pralki ładowane od góry są urządzeniami znanymi krócej niż pralki z wsadem zlokalizowanym na froncie. Pierwsze z wymienionych powyżej, od samego początku skazano w pewnym sensie na niepowodzenie, gdyż niemal powszechnym było przekonanie, iż są to sprzęty gorsze i zarezerwowane jedynie dla osób, które ze względu na ograniczoną przestrzeń mieszkania nie są w stanie umieścić w nim standardowej pralki. Tymczasem pralki ładowane od góry posiadają praktycznie te same funkcje, co ich konkurentki i wcale nie piorą gorzej. Oprócz tego, faktycznie są bardziej ustawne i łatwiej zlokalizować je w ciasnych łazienkach. Oczywiście nie są też zupełnie pozbawione wad. Zresztą podobnie jak pralki z wsadem frontowym.

Dla kogo pralka ładowana od góry?

Pralki ładowane od góry nadają się do ustawienia w wąskich wnękach łazienkowych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie po zaplanowaniu sanitariatów i mebli – do dyspozycji użytkowników pozostała bardzo niewielka przestrzeń, a jest życzenie, by pralka koniecznie znajdowała się w łazience. Pralki ładowane od góry mają maksymalnie 45 cm szerokości. W ostatnim czasie można też spotkać urządzenia jeszcze węższe (około 40 cm). Powinniśmy jednak pamiętać, że chociaż producenci ograniczyli szerokość tych urządzeń, to nadal są one dosyć głębokie (przeważnie na 60 cm). Zatem najlepiej jest dysponować taką właśnie wnęką. W przeciwnym razie pralka będzie wystawała, co raczej nie wpłynie korzystnie na aranżację wnętrza.

Przeczytaj: Jak kupić pralkę

Oprócz niewielkiej szerokości – pralki ładowane od góry mają jeszcze jedną istotną zaletę. Pozwalają na łatwy i wygodny załadunek prania. Bęben znajduje się bowiem na wysokości odpowiedniej dla stojącej dorosłej osoby. Podczas realizacji wsadu nie trzeba zatem schylać się, kucać, klękać, itp., co z pewnością docenią osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa.

Kiedy lepiej zrezygnować z kupna pralki ładowanej od góry?

W pierwszej kolejności zakup takiej pralki należy odradzić wszystkim, którzy planują sprzęt piorący zlokalizować w kuchni. To wciąż dość częste i praktyczne rozwiązanie, ale nie z udziałem pralek ładowanych od góry. Konieczność podnoszenia pokrywy zabezpieczającej sprawia bowiem, że takiego sprzętu nie można umieścić w ciągu szafek lub innych urządzeń, które przykryte są kuchennym blatem. Zaś pozostawienie w kuchni pralki jako sprzętu wolnostojącego, jest w stanie kompletnie zepsuć stylistykę tego wnętrza. Do kuchni najlepiej nadają się pralki przeznaczone do zabudowy, a te zawsze mają otwór bębnowy zlokalizowany od przodu.

Pralka ładowana od góry nie będzie też dobrym pomysłem zakupowym jeżeli planujemy jej ustawienie pod niskimi skosami poddasza bądź zamierzamy tuż nad pralką wykonać zabudowę lub powiesić w tym miejscu szafki. Należy zdawać sobie sprawę, że do całkowitego otwarcia pokrywy zabezpieczającej potrzebujemy mniej – więcej tyle miejsca ponad pralką, ile wynosi jej głębokość (czyli przeciętnie 60 cm). Licząc, że standardowa wysokość pralki wynosi 90 cm, a jej klapa po otwarciu zajmuje kolejne 60 cm – wszelkiego rodzaju zabudowy można wykonywać na wysokości minimum 150 cm liczonych od podłogi.

Poznaj: Sposoby na oszczędzanie w domu

Pralka ładowana od góry – konieczność czy wolny wybór?

Po latach zupełnie bezzasadnego doszukiwania się gorszej jakości i ograniczenia w ilości funkcji pralek ładowanych od góry – warto wyraźnie podkreślić, że wcale nie są to urządzenia ustępujące w czymkolwiek pralkom z wsadem zlokalizowanym od przodu. Wprawdzie różnią się odrobinę wielkością bębna (mieści on na ogół 6 kg suchego prania, podczas gdy bęben w pralkach standardowych jest przystosowany do 8 kg załadunku), ale wszystkie pozostałe funkcje mogą być zupełnie identyczne. Zresztą większość liczących się na rynku producentów pralek oferuje zarówno jedne, jak i drugie modele. Nie może być tu zatem mowy o żadnej konkurencji, a jedynie o pozostawieniu kupującym wolnego wyboru. Pralek ładowanych od góry nie należy zatem traktować jako gorszej konieczności, wynikającej głównie z braku miejsca na standardowy sprzęt. Tego typu pralki są bowiem kupowane nawet przez użytkowników dużych domów jednorodzinnych, gdzie akurat lokalizacja urządzenia o większych gabarytach nie byłaby żadnym problemem.

Funkcje pralek ładowanych od góry

Każda pralka (niezależnie od sposobu otwierania bębna) może być bardziej lub mniej zaawansowana pod względem dostępnych w niej funkcji. Najzwyklejsze urządzenie nabędziemy za mniej niż 1 tysiąc złotych. Za rozbudowane, inteligentne sprzęty trzeba zapłacić grubo powyżej 2,5 tys. zł. Wybór zależy oczywiście od nas samych oraz od oczekiwań wobec kupowanej pralki. Bądźmy tu jednak praktyczni. Żadna i tak nie upierze zupełnie sama (do każdej trzeba załadować i wyjąć pranie własnoręcznie), a nadmierne szpikowanie elektroniką podstawowych urządzeń AGD bywa zgubne w skutkach. Często okazuje się bowiem, że kosztująca sporo pralka działa jedynie przez okres gwarancji. Zaś po jego zakończeniu ulega awarii, której niestety żaden fachowiec nie jest w stanie usunąć. Użytkownikowi nie pozostaje w tej sytuacji nic innego, jak zakup kolejnego sprzętu. Po co w takim razie bezsensownie przepłacać?

Choć oczywiście zawsze warto mieć pralkę z nowoczesnymi i przydatnymi funkcjami. Do takich, w pralkach ładowanych od góry, z pewnością należą:

  • blokada pokrywy zabezpieczającej;
  • możliwość zatrzymywania procesu prania w dowolnym momencie;
  • możliwość uzupełniania wsadu w trakcie prania;
  • funkcja opóźnionego startu (umożliwiająca automatyczne uruchomienie pralki w uprzednio zaprogramowanym czasie);
  • możliwość regulacji obrotów;
  • czujnik rozpoznający ilość prania w bębnie;
  • programator umozliwiający ustawienie cyklu odpowiadającego różnym rodzajom tkanin;
  • funkcja prania wstępnego, odplamiania i dodatkowego płukania.

Ponadto w każdej pralce liczy się oszczędność zużycia energii elektrycznej oraz wody. Najbardziej energooszczędne urządzenia znakowane są symbolem „A” i dodatkowymi znakami „+”. Im więcej owych plusów, tym pralka zużywa mniej prądu podczas swojej pracy. Oprócz tego, w wielu domach przydają się też funkcje: szybkiego prania, usuwania z odzieży sierści zwierząt, prania butów oraz inne, które podczas wyboru pralki należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także