Pralka w kuchni - praktyczne rozwiązanie?

Pralka w kuchni - praktyczne rozwiązanie?

Gdzie w domu postawić pralkę? Najprościej - w łazience. W wielu mieszkaniach można jednak spotkać pralkę gdzie indziej.

Pralka w zabudowie może być nawet schowana za drzwiczkami jak sąsiednie szafki.

Stawianie pralki poza łazienką to, oczywiście, najczęściej przymus spowodowany ciasnotą tego pomieszczenia. Nie możemy sobie tutaj jednak pozwolić na pełną dowolność. Należy brać pod uwagę fakt, że wybrana lokalizacja powinna mieć podłączenie wody i kanalizacji oraz prądu. Z tego też powodu, kuchnia wydaje się być nie tylko najbardziej odpowiednia - to najczęściej konieczna alternatywa dla łazienki.

Spotyka się jednak pralki w przedpokojach, co oznacza kłopotliwe przeciąganie wspomnianych instalacji. Brak miejsca w łazience, choć jest najpoważniejszym argumentem przemawiającym za ustawieniem pralki w kuchni, nie zawsze o tym przesądza. Niektórzy decydują się na to nawet wtedy, gdy mają wystarczająco dużą łazienkę, by pralkę tam zmieścić. Dlaczego?

Pralka w kuchni nobilituje łazienkę

Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy z łazienki chcą uczynić prywatną oazę spokoju, relaksu i wyciszenia. Przestrzeń, gdzie można się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, korzystać z dobroczynnych właściwości wody i aromatoterapii. W takim miejscu pralka mogłaby przeszkadzać w odpoczynku. Dla wielu osób eksmisja pralki do kuchni może być także sposobem na znalezienie dodatkowego miejsca i realizację marzenia o dużej wannie.

Niektórzy wybierają kuchenną lokalizację, gdyż chcą mieć wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej im wykonywać domowe obowiązki. Mogą np. nastawić pranie podczas pilnowania obiadu. Czy jednak umieszczenie pralki w kuchni nie spowoduje dysharmonii w urządzeniu wnętrza?

- Na rynku dostępne są pralki do zabudowy. Takie urządzenie można wkomponować w zabudowę meblową i będzie ono zupełnie niewidoczne. Urządzenia są tak dostosowane, aby drgania nie uszkodziły mebli - podpowiada Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka Candy Polska, producenta sprzętu gospodarstwa domowego.

Kuchenne pranie pełne wyzwań

Zwolennicy kuchennej lokalizacji dla pralki twierdzą, że przywraca ona elegancję łazience - której wnętrze przestaje być miejscem suszącego się i ociekającego prania. Przeciwnicy ripostują: nie można wtedy korzystać z podręcznej suszarki, na której zawiesza się pranie bezpośrednio po wyjęciu.

Wyzwaniem może być także znalezienie miejsca dla kosza z brudną bielizną - trzymanie go w kuchni jest niehigieniczne. Co więcej, obok szuflady ze sztućcami i talerzami, trzeba wydzielić szafkę na detergenty - proszki do prania, odplamiacze itp. - co nie jest zbyt komfortowe. Niektórym może przeszkadzać charakterystyczny zapach świeżego prania w otoczeniu kuchennym, a także hałas związany z pracą urządzenia.

Jeśli zatem niewielki metraż łazienki zmusza nas do poszukania alternatywnej lokalizacji dla pralki, warto wziąć pod uwagę kuchnię. Gdy jednak chcemy przenieść pralkę do kuchni z innych względów, zanim podejmiemy decyzję, uwzględnijmy specyficzne warunki związane z kuchennym funkcjonowaniem urządzenia.

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wiktor Sawiuk (Dziennik Łódzki)

Polecamy Ci również

Zobacz także