Projektor do domu: czy warto?

Projektor do domu: czy warto?

telewizorPewne problemy są stare jak ludzkość. Choć może akurat kwestia, czy lepiej  kupić do domu projektor, czy też nie, do nich nie należy, to skoro jednak coraz więcej naszych rodaków przed nim staje, to warto temu dylematowi poświęcić nieco czasu.

Problem powstaje zazwyczaj wtedy, gdy decydujemy się na zakup kina domowego. Odtwarzacz DVD lub Blu-Ray, amplituner czy głośniki dostajemy w zestawie, ale to za mało aby móc w swoim salonie zorganizować małe kino. Potrzebny jest jeszcze ekran. Albo w postaci telewizora, albo w postaci projektora HD.

Zalety projektora

Projektory mają dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, skalowalny obraz. To znaczy, że na ścianie, na której będziemy oglądać film, możemy wyświetlić go w dowolnej wielkości. To ważne szczególnie przy oglądaniu wielkich hollywoodzkich produkcji, gdyż wtedy widzimy znacznie więcej detali, a całość wydaje się być bardziej monumentalna i przemawiająca do wyobraźni. Drugi powód, dla którego warto wydać pieniądze na projektor multimedialny i podwiesić go pod sufitem (na przykład), to efekt sali kinowej, który wraz odpowiednio ustawionymi głośnikami można za jego pomocą uzyskać. projektorDla wielu jest to wystarczający powód, aby nie myśleć nawet o kupnie telewizora.

Zalety telewizora   

Trzeba przyznać uczciwie, że jednak telewizor, szczególnie taki z ekranem wykorzystującym technologię DLP, ma więcej zalet niż nawet najbardziej zaawansowany projektor. Po pierwsze, jakość obrazu. Na ekranie telewizora jest jednak o wiele lepsza niż to, co ma nam do zaoferowania projektor, nawet ten najwyższej klasy. I nic tu nie pomoże przechodzenie od dużego obrazu do małego.
Po drugie, jeżeli lubimy 3D, to także raczej powinniśmy się zdecydować na telewizor. Choć głównie z przyczyn ekonomicznych, a nie technologicznych. Zwykły projektor bowiem jest zbyt „słaby”, aby pokazać trójwymiarowy obraz, natomiast jego odpowiednik obsługujący Full HD 3D kosztuje krocie, wystarczy sprawdzić na Nokaut.

Po trzecie, żaden projektor nie nadaje się do oglądania telewizji.  Poza tym trudno przy jego pomocy oglądać filmy w dzień, natomiast w nocy możemy pobudzić sąsiadów, gdyż podczas pracy mocno hałasuje.

Wnioski

Wnioski nasuwają się same. Jeśli nie jesteśmy fanatykami atmosfery panującej w kinie oraz dużego obrazu, to raczej powinniśmy się zdecydować na telewizor niż na projektor.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Nokaut

Polecamy Ci również

Zobacz także