Prosty sposób na domowe ciepło

0
Prosty sposób na domowe ciepło

Niewłaściwe ogrzewanie pomieszczeń domowych skutkuje niepotrzebnymi stratami energii i wysokimi rachunkami, ale nie tylko. Zarówno zbyt zimne, jak i zbyt ciepłe otoczenie wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Lars AuratonJest jednak na to recepta - regulacja temperatury i komfortu cieplnego za pomocą inteligentnych urządzeń

Regulację temperatury we wnętrzach naszych domów i mieszkań często opieramy tylko na termostatach zamontowanych na grzejnikach. System ten ma jednak wiele wad. Przede wszystkim trudno jest precyzyjnie ustawić wymaganą temperaturę, gdyż podziałka na zaworze ma tylko kilka stopni. Pokrętła głowic termostatycznych wymagają ręcznej regulacji, o której trzeba nieustannie pamiętać. - Po każdej zmianie nastawy, system grzewczy potrzebuje określonego czasu na reakcję. Temperatura we wnętrzu regulowana jest więc z opóźnieniem, a jej poziom i tak zazwyczaj wymaga skorygowania oraz ponownego ustawienia zaworu - mówi Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta inteligentnych regulatorów temperatury i sterowników do pomp AURATON. Taka zabawa w "ciepło-zimno" w dłuższej perspektywie jest dość kłopotliwa, a samo rozwiązanie zupełnie niefunkcjonalne.

- Dlatego warto pomyśleć o instalacji w domowym systemie grzewczym automatycznego regulatora temperatury, który sam zadba o komfort cieplny domowników - radzi Maciej Leonhard.

Funkcjonalne rozwiązanie

Urządzenia do automatycznej regulacji temperatury pozwalają pozbyć się wszystkich wspomnianych wcześniej problemów. - Nowoczesne regulatory temperatury optymalizują pracę systemów grzewczych, poprawiając jednocześnie jej efektywność - wyjaśnia Maciej Leonhard.

Lars AuratonFunkcjonalność, jaką niesie za sobą zastosowanie odpowiednich urządzeń regulacyjnych, podnosi ponadto komfort codziennego życia poprzez ograniczenie do minimum zaangażowania domowników w obsługę sterownika, a tym samym całej instalacji grzewczej. - Korzystanie z regulatora temperatury jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać i ustawić taki program, który będzie maksymalnie dopasowany do potrzeb i trybu życia użytkowników - dodaje Maciej Leonhard. Wszystkie informacje widoczne są na czytelnym wyświetlaczu LCD, a parametry dotyczące ogrzewania można w łatwy sposób zmieniać. - Urządzenia marki AURATON wyposażone zostały w kilka różnych programów ustawień. Użytkownik może więc wybrać jeden z typowych, najczęściej wykorzystywanych schematów lub ustawić własny, zgodny z indywidualnymi wymaganiami - podkreśla Maciej Leonhard. Możliwa jest również czasowa modyfikacja poziomu temperatury bez ingerencji w program. - Funkcja ta przydaje się szczególnie w nagłych sytuacjach, np. podczas przedłużającego się przyjęcia gości, które wymaga zwiększonego ogrzewania do godzin nocnych lub kilkugodzinnego, niespodziewanego wyjazdu - utrzymywanie wyższej temperatury w pomieszczeniach nie jest wtedy konieczne - tłumaczy.

Czysta instalacja i...

Regulatory temperatury są nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale także bardzo proste w montażu. - Jedne z najbardziej popularnych modeli - AURATON 2005 czy 2020 - wymagają jedynie połączenia przewodem panelu sterującego z urządzeniem grzewczym - mówi Maciej Leonhard. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora bezprzewodowego. W ich przypadku, sygnał do kotła grzewczego przesyłany jest drogą radiową. Nie jest zatem konieczne kucie ścian i prowadzenie okablowania. - Urządzenia bezprzewodowe takie, jak AURATON 2005 TX Plus czy AURATON 2020 TX Plus, zostały wyposażone w obrotowe anteny teleskopowe, które ułatwiają dobranie optymalnej pozycji. Posiadają ponadto specjalne zabezpieczenie, minimalizujące ryzyko zakłócenia komunikacji wszędzie tam, gdzie łączność bezprzewodowa wykorzystywana jest również przez komputery czy telefony - dodaje Maciej Leonhard.

...czysty zysk

Lars AuratonInteligentne regulatory temperatury mają wiele zalet. Charakteryzują się m.in. zaawansowaną technologią, nowoczesnym i minimalistycznym designem, zapewniają przy tym wyjątkową funkcjonalność i komfort użytkowania. Oprócz względów estetycznych i technologicznych, równie ważne - jeśli nie najważniejsze - są także korzyści ekonomiczne. Zastosowanie odpowiedniego urządzenia regulacyjnego szybko przynosi oszczędności. Stosunkowo niewielki koszt regulatora (ok. 200 - 300 zł) zwraca się w całości już po kilku miesiącach użytkowania. Skąd biorą się oszczędności? - Regulacja temperatury za pomocą specjalnie zaprojektowanych urządzeń, umożliwia optymalne zarządzanie pracą całego systemu grzewczego i stałą kontrolę poziomu temperatury. W praktyce oznacza to obniżenie zużycia energii nawet o 30% i zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie - podkreśla Maciej Leonhard.

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Yasna

Polecamy Ci również

Zobacz także