Prysznic bez brodzika - taka kabina ułatwia życie osobom...

0
Prysznic bez brodzika - taka kabina ułatwia życie osobom...

Kabina prysznicowa bez brodzika jest nie tylko elegancka, ale także bardzo wygodna. Daje swobodę aranżacji łazienki oraz ułatwia korzystanie z niej osobom starszym i niepełnosprawnym.

Łazienka 50+ marki RocaZastąpienie brodzika płytkami ceramicznymi nie jest trudne, ale wiąże się z większym narażeniem podłogi oraz ścian na działanie wody, czy zalaniem sąsiada. Stąd tak istotna jest dokładna izolacja podłogi i ścian pod płytkami.

Znając rozkład łazienki i przymierzając się do rozmieszczenia instalacji wodnych, należy wyznaczyć strefę mokrą, najbardziej narażoną na działanie wody lub pary wodnej oraz strefę suchą, w obrębie której ryzyko przedostania się wilgoci jest znacznie mniejsze. Na negatywny wpływ wody najbardziej narażona jest powierzchnia podłogi wraz z fragmentem ścian do 10 cm ponad posadzkę, a także obszar wokół kabiny.

Czytaj także: Łazienkowe fakty i mity. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o łazienkach

Ściany umieszczone w strefie mokrej powinny być zabezpieczone izolacją sięgającą co najmniej kilkanaście centymetrów powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej. Nie zaszkodzi też zastosowanie takiej ochrony na całej powierzchni ściany - aż do sufitu.

Jak wykonać izolację w miejscu przeznaczonym na kabinę prysznicową? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową instalację kanalizacyjną w podłodze. Posadzka wewnątrz prysznica może znajdować się na nieco niższym poziomie niż powierzchnia podłogi w łazience lub - w odważniejszej wersji - mogą być one zrównane. Podłączenie i odpływ kanalizacji musi się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego lub podłogi na gruncie. Z kolei odpływ z natrysku powinien znajdować się wyżej niż miejsce, gdzie następuje połączenie z pionem kanalizacyjnym.

Czytaj także: Zalety posiadania prysznica - doceniamy je zwłaszcza rano

Mając pewność, że instalacja kanalizacyjna przygotowana jest prawidłowo, można przystąpić do izolacji ścian i podłogi. Posłużyć może do tego np. hydroizolacja Woder W oraz taśmy wykonane z elastycznego materiału do zabezpieczenia naroży, krawędzi i podobnych trudno dostępnych miejsc.

Hydroizolacja w postaci płynnej folii jest produktem gotowym do użycia - wystarczy otworzyć opakowanie i po wymieszaniu nakładać na podłoże. Stosuje się ją do izolowania zarówno powierzchni pionowych, jak i poziomych - czyli ścian i podłóg. Naroża, powierzchnie przy krawędziach przejść rur instalacyjnych pokrywa się przyczepną i elastyczną taśmą lub pierścieniami, a następnie nakłada kolejną warstwę płynnej folii.

- Płynną folię elastyczną nakładamy warstwowo za pomocą pędzla, wałka lub pacy - wyjaśnia Piotr Idzikowski, z firmy Atlas. - Istotne jest, by zachować grubość izolacji na poziomie minimum 2 milimetrów. Do przyklejania płytek można przystąpić już po 24 godzinach od nałożenia folii.

Czytaj także: Łazienka 50+ według marki Roca. Roca rozszerza możliwości projektowania łazienek dla rodziny wielopokoleniowej

Kluczem do funkcjonalnej łazienki jest także dobra wentylacja, pozwalająca na swobodny przepływ powietrza. W dużych, przestronnych łazienkach znakomicie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, które nie tylko szybciej wysuszy pozostałości wody po kąpieli, ale także przyjemnie ogrzeje posadzkę.

Oceń artykuł
3,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Daniel Szafruga (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także