Przed czym chronić drewno?

Przed czym chronić drewno?

Drewno jest materiałem wyjątkowo trwałym, jednak aby służyło nam przez długie lata wymaga solidnej ochrony. Zapewni ją właściwie dobrany preparat do impregnacji, taki jak np. Impregnat Extra marki Drewnochron.

Impregnat Extra dzięki transparentności zachowuje naturalny rysunek drewna

Drewno cenimy za jego piękno, wytrzymałość oraz naturalność. Aby zachowało ono swoje parametry, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią ochronę przed najbardziej powszechnymi zagrożeniami, takimi jak wilgoć, pleśń, grzyby i owady.

Przed czym chronić drewno?

Jednym z największych zagrożeń drewna jest wilgoć. Mimo że sam surowiec jest odporny na działanie wody i potrafi regulować poziom wilgoci, to jednak trwała ekspozycja na wodę powoduje zawilgocenie, a przez to staje się ono bardziej podatne na działanie mikroorganizmów. Grzyby i pleśnie szkodzą strukturze drewna, która staje się słabsza i traci na estetyce. Ponadto, są szkodliwe dla zdrowia oraz wywołują alergię. Popularnym szkodnikiem są także owady, które składają jaja w porach drewna. Po wylęgnięciu, larwy niszczą strukturę miękkich fragmentów surowca.

Ochrona struktury drewna

Aby zapewnić właściwą ochronę, preparat powinien wnikać w głąb struktury drewna, aby odpowiednio zabezpieczać przed wodą oraz grzybami, a jednocześnie nie zatykać porów. Pozwala to drewnu oddychać i wyrównywać poziom wilgoci, a także zapewnia termoregulację. Powinien również zabezpieczać przed biologicznymi czynnikami, takimi jak sinizna, pleśń oraz owady. Takimi właśnie parametrami cechuje się Impregnat Extra marki Drewnochron. Dzięki transparentności zachowuje naturalny rysunek drewna. Produkt dostępny jest zarówno w wersji bezbarwnej, jak i w palecie 9 barw, dających dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Można go stosować na drewnie z elementami metalowymi, takimi jak gwoździe i okucia, gdyż nie powoduje ich korozji. Impregnat nie tworzy trwałej powłoki zewnętrznej, dlatego zaleca się stosować dodatkowo preparaty dające zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zdrowe drewno w łatwy sposób

Aplikacja Impregnatu Extra jest prosta, dlatego też każdy może sam zadbać o elementy drewniane w swoim domu i ogrodzie. Aby zagwarantować właściwe działanie należy oczyścić podłoże z łuszczących się fragmentów starych powłok, wyrównać, odtłuścić, przeszlifować i odpylić podłoże. Impregnat dokładnie mieszamy przed użyciem, a następnie rozcieramy na powierzchni pędzlem lub tamponem (możemy także zanurzyć drewno w preparacie) w kierunku usłojenia. Najlepszy efekt uzyskamy nanosząc najpierw jedną warstwę bezbarwnego produktu, a drugą - barwnego, pamiętając o zachowaniu wymaganego odstępu czasowego.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Drewnochron

Polecamy Ci również

Zobacz także