Przedpokój jak zaproszenie dla gościa

Przedpokój jak zaproszenie dla gościa

Urządzenie przedpokoju, tak by było funkcjonalne, ale i ładne, to prawdziwe wyzwanie. A wszak to wizytówka domu, pierwsze wrażenie tych, którzy do niego wchodzą.

Przedpokój jak zaproszenie dla gościa - korytarz to wizytówka domuIle mieszkań, tyle przedpokoi. W starszym budownictwie na ogół są one zdecydowanie oddzielone od reszty mieszkania, niezależnie od tego, czy przybierają formę przestronnego hallu czy ciasnego korytarza, w nowszych budynkach często prawie ich nie ma, a z klatki schodowej wchodzi się właściwie wprost do salonu.

To jednak, co atrakcyjnie wygląda na wizualizacjach czy zdjęciach reklamowych, wcale nie musi okazać się najpraktyczniejsze. Korytarz pełni w mieszkaniu ważną funkcję, tu ubieramy się przed wyjściem i zdejmujemy okrycia po powrocie, przechowujemy też używane aktualnie obuwie, tu wreszcie bierzemy w swoisty depozyt, na czas pobytu w naszym mieszkaniu, rzeczy naszych gości. Często jest to też jedyne miejsce w mieszkaniu, gdzie można ulokować wszelkiego rodzaju schowki na sprzęty używane wprawdzie nie na co dzień, ale niezbędne - czy będzie to odkurzacz, czy wyposażenie na plażę lub wycieczkę. Stopień, w jakim przedpokój oddzielony jest od reszty mieszkania, zależy od gustów właścicieli, ale i na przykład od tego, czy domownicy mają zwierzęta skłonne do ucieczek na zewnątrz - wtedy drzwi oddzielające przedpokój od reszty mieszkania skutecznie zapobiegają rejteradzie, pełniąc role swoistej śluzy.

Niezależnie od tego, czy wydzielony, przedpokój powinien być wyposażony w sprzęty umożliwiające spełnianie podstawowych funkcji, a więc: wieszaki i szafy na ubrania, nakrycia głowy, szafki i stojaki na buty, parasole itp.

Niezbędne będzie też duże lustro, w którym można obejrzeć całą postać, i to nie tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z mieszkaniem kobiety.

Meble do przedpokoju często trudniej dobrać, niż te do innych pomieszczeń - im przedpokój ciaśniejszy, mniej ustawny, o nietypowym kształcie, tym więcej trzeba się nagłowić, by znalazło się tam wszystko, co niezbędne.

Dobrze sprawdzą się meble do zabudowy, zwłaszcza wypełniające wnęki, z którymi nie wiadomo co zrobić. Często narzucającym się rozwiązaniem jest kosztowne zamówienie mebli na wymiar, choć w wielu przypadkach można dobrać np. niewielkie narożnikowe szafy czy komody.

A trzeba pamiętać, że w korytarzu warto umieścić też na przykład siedzisko, pomagające w zakładaniu i zdejmowaniu butów, zwłaszcza osobom mniej sprawnym ruchowo - unikniemy w ten sposób wnoszenia błota z ulicy do pokoju. Jeśli w siedzisku znajdzie się dodatkowy schowek, np. na akcesoria do czyszczenia i zakładania butów czy kapcie dla gości - tym lepiej.

Oceń artykuł
3,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Kaczyńska

Polecamy Ci również

Zobacz także