Przedświąteczny dylemat: choinka prawdziwa czy sztuczna?

Przedświąteczny dylemat: choinka prawdziwa czy sztuczna?

Chociaż tradycja każe ubrać choinkę dopiero w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, coraz częściej decydujemy się na przystrojenie drzewka znacznie wcześniej. Jego wybór jest najczęściej poprzedzony dylematem: choinka prawdziwa czy sztuczna?

 Świadomość, że każdego roku na świecie wycina się bezpowrotnie 7 mln ha lasów wydaje się być argumentem przemawiającym za zakupem sztucznego drzewka. Pamiętajmy jednak, że plastik, z którego wykonuje się sztuczne choinki, będzie rozkładał się przez co najmniej kilkaset lat. Sam proces wyprodukowania tworzywa, z którego zrobione są sztuczne choinki wymaga wydobycia i przetworzenia ropy i żelaza, a to wymaga znacznych nakładów energii.

Z tego względu Tork, jako marka respektująca zasady zrównoważonego rozwoju, zaleca wybór prawdziwej choinki. Współcześnie sprzedawane choinki naturalne pochodzą najczęściej z plantacji czy specjalnych hodowli, tak więc nie musimy obawiać się, że świąteczny zakup przyczyni się do degradacji lasów. W przeciwieństwie do choinek z tworzywa sztucznego, taki zakup można po okresie świątecznym przeznaczyć do kompostowania.

Czytaj także: Jaką choinkę wybrać - sztuczną czy naturalną? Praktiker stawia na ekologiczne, czyli naturalne drzewka świąteczne!

Jeśli już decydujemy się na naturalną choinkę, do wyboru mamy choinką ciętą lub doniczkową. Drzewko w doniczce możemy wykorzystać również podczas kolejnych świąt, przechowując je w ciągu roku np. na balkonie. Jeśli posiadamy ogródek, możemy wysadzić ją po prostu bezpośrednio do ziemi. Jednak aby drzewko utrzymało się do następnego roku, należy w momencie zakupu sprawdzić, czy system korzeniowy nie jest podcięty.

W plantacjach, którymi zarządza SCA - tj. producent marki Tork - sadzi się aż 100 mln sadzonek w ciągu roku. Ta ilość sadzonek przewyższa wycinkę, a rocznie w lasach SCA dzięki przyrostowi biomasy uwięzionych zostaje 2,6 miliona ton CO2, co odpowiada ilości tego gazu emitowanego przy produkcji energii z kopalin, potrzebnej do produkcji wszystkich produktów SCA na całym świecie.

Czytaj także: Czy już wiesz, w co przystroisz choinkę? Trendy w ubieraniu choinki - Boże Narodzenie 2011

Łączna powierzchnia lasów zarządzanych przez SCA wynosi 2 mln ha, dla porównania - w Polsce plantacje choinek zajmują 4900 ha. Zaangażowanie w odpowiedzialne zarządzanie lasami nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że wśród produktów marki Tork wiele z nich wytworzonych jest z papieru czy celulozy. Jeden z flagowych produktów marki Tork, czyściwa Tork Advanced Wiper 440 i 420, wytwarzane są właśnie w 100% z celulozy, która dzięki technologii produkcji TAD charakteryzuje się zwiększoną porowatością i chłonnością. Po zużyciu może służyć jako kompost lub paliwo - oczywiście w zależności od rodzaju zabrudzenia. Dla użytkownika oznacza to oszczędność dla budżetu i mniejszy wpływ na środowisko, dzięki czemu więcej choinek możemy zostawić w lasach.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także