Przemyślana aranżacja ogrodu

0
Przemyślana aranżacja ogrodu

Ogrody, których klimat tworzy plątanina ścieżek, barwnych kwiatowych rabat, skalniaków, wodnych kaskad i tarasów o zróżnicowanych poziomach, zachwycą niejednego.

ogród przydomowyPodziwiając ogrody, zachwycamy się wyglądem spójnej kompozycji, nie zastanawiając się nad tym, jak wiele elementów składa się na końcowy efekt. W aranżacjach ważny jest natomiast każdy szczegół, bowiem nawet najmniejsze detale odgrywają niebagatelną rolę i wpływają na charakter całej posesji. Ozdobne elementy wykończeniowe w postaci palisad i obrzeży pozwalają uporządkować przestrzeń, urozmaicają teren, a przede wszystkim stanowią niekwestionowaną ozdobę.

Na nudę i monotonię

Płaskie, duże przestrzenie zasiane trawą są z pewnością bardzo wygodnym sposobem na zagospodarowanie obszaru naszej posesji. Jednak czy nie jest to jednocześnie odrobinę nudny i monotonny krajobraz?

Z pewnością większe grono zwolenników znajdą ogrody, których klimat tworzy plątanina ścieżek, barwnych kwiatowych rabat, skalniaków, wodnych kaskad i tarasów o zróżnicowanych poziomach. Palisady to ogrodowe akcesoria, które zaskakują możliwościami i pozwalają na realizację niezwykłych pomysłów. Za ich pomocą zamienimy zwyczajną powierzchnię w ciekawie ukształtowany teren. Palisady o wysokości 45 cm wykorzystać można do budowy murków oporowych, obramowania schodów czy tarasów. Stanowią one również atrakcyjny sposób na umocnienie i zabezpieczenie różnego rodzaju skarp, a także rozgraniczenie poszczególnych obszarów naszej posesji. Prostokątne kształty palisad umożliwiają łatwe budowanie zarówno prostych murków, jak również lekko wygiętych łuków.

schody w ogrodzie

Zadbany i przemyślany

Ogrodowe aranżacje muszą być dopracowane w każdym szczególe - tylko wtedy będą stanowić spójną kompozycję. Obrzeża ozdobne pomogą dyskretnie uporządkować przestrzeń oraz wprowadzić nieco ładu. Ogród będzie wyglądał na zadbany i przemyślany, zachęcając do jego odwiedzania.

Przy użyciu obrzeży wykonamy obramowania ścieżek, odgradzając chodnik od budynku, trawnika czy pasów z kwiatami. Dzięki temu utrzymamy nawierzchnię w czystości, unikając przesypywania się ziemi i kory oraz wrastania trawy pomiędzy kostkę lub płytki. Obrzeża wykorzystamy też do otaczania klombów, drzew, altanek, oczek wodnych oraz innych znajdujących się w ogrodzie elementów dekoracyjnych. Będzie to stanowiło estetyczne wykończenie, a cała kompozycja zostanie dopięta na ostatni guzik. Wizualny efekt wzmocni jednostronnie zaokrąglony kształt obrzeży oraz naturalne kolory - szary, grafitowy, czerwony, żółty, brązowy, oliwkowy.

Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Gazeta Krakowska

Polecamy Ci również

Zobacz także