Przesadzanie roślin

Najlepszym czasem na przesadzanie roślin doniczkowych jest wczesna wiosna. Także o tej porze roku wysadzamy rośliny do gruntu w ogrodach i na działkach. Czynność przesadzania nie jest skomplikowana i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony ogrodnik.

Rośliny przesadza się wiosną ponieważ to właśnie o tej porze zaczyna się dla nich nowy okres wzrostu. Mają też czas, aby zregenerować naruszony podczas ich przesadzania system korzeniowy. Kwiaty, które przesadzamy z doniczki do doniczki należy oczyścić w strefie korzeniowej ze starej ziemi. Nowa doniczka powinna być odrobinę większa od poprzedniej. Po przygotowaniu w niej świeżego podłoża dla rośliny, wkładamy delikatnie do ziemi jej korzenie i lekko dociskamy ziemię wokół przesadzanego okazu. Po przesadzeniu roślinę trzeba podlać. Nie należy jej także od razu wystawiać na zbyt intensywne nasłonecznienie.

Kwiaty doniczkowe, które chcemy przesadzić do gruntu – trzeba najpierw delikatnie wyjąć z donicy lub pojemnika. Uszkodzone i martwe korzenie należy usunąć ostrym nożykiem ogrodniczym. W podłożu wykopujemy dołek dostosowany rozmiarem do wielkości korzenia. Podczas wysadzania kwiatów do gruntu należy uważać, by nie uszkodzić ich korzeni. Trzeba też zwracać uwagę, by część systemu korzeniowego nie zawinęła się ku górze. Tak wsadzone rośliny nie mają na ogół szans na przetrwanie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: wikipedia, twdragon

Polecamy Ci również

Zobacz także