Przyjęcie komunijne w Twoim domu

Przyjęcie komunijne w Twoim domu

Przyjęcie komunijne to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Aby uczynić je pięknym i zapadającym w pamięć, warto w tym dniu ozdobić dom stylowymi dekoracjami, a dania zaserwować na pięknej porcelanie.

zastawa stołowaNieoceniona pomoc

Pierwsza Komunia to okazja, aby spotkać się w gronie osób, z którymi widujemy się bardzo rzadko. Po podliczeniu wszystkich cioć, wujków czy przyjaciół domu może jednak się jednak okazać, że w domu nie ma krzeseł, by usadzić ich wszystkich. Co wtedy? Dobra rada od sąsiada - mówi polskie przysłowie. W takim przypadku najlepiej zapukać do sąsiednich drzwi. Ktoś na pewno zgodzi się wypożyczyć nam kilka krzeseł na czas przyjęcia. Podobną prośbę skierować można także do członków rodziny.

Białe dekoracje

Gdy kwestia krzeseł zostanie rozwiązana, pora zastanowić się nad wyborem dekoracji. Symboliczne przyjęcie ciała Chrystusa okrasza biel, symbol odnowy i czystości. Gdy cały kościół ozdobiony jest białymi dodatkami, na domowym przyjęciu również nie może zabraknąć akcentów w tym kolorze: kwiatów, serwetek czy białego, plamoodpornego obrusu. Dla przełamania jednego tonu, stół zastawić można wówczas serwisem porcelanowym, w którym, poza bielą, królować będą złote akcenty, jak w zestawie Pułaski Zakładów Porcelany Ćmielów. - Jest to tradycyjny fason, którego talerze, wazy i sosjerki przykuwają uwagę pięknem geometrycznych kształtów - mówi Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy ćmielowskich Zakładów. Nic dziwnego, że na przełomie maja i czerwca, serwis ten cieszy się dużą popularnością wśród rodziców, którzy pragną zorganizować piękne przyjęcie komunijne dla swojego dziecka.

Złote akcenty

W dniu świętowania Pierwszej Komunii całe mieszkanie powinno wyglądać odświętnie. Podkreślić wyjątkowość spotkania pomogą także białe płócienne serwetki, bieżniki czy stołowe narzuty, zdobione liturgicznymi ornamentami. Motywy dekoracyjne, przywodzące na myśl złociste hafty na liturgicznych strojach, znaleźć można także na porcelanie. Kolekcja Pułaski ZPĆ to świetny dowód na to, że serwis porcelanowy może idealnie wpisać się w charakter uroczystości, przydając jej elegancji i wytworności.

naczynia stołoweHonorowe miejsce

Przyjęcia komunijne nie są obowiązkowym elementem celebrowania Pierwszej Komunii, lecz obecnie trudno wyobrazić sobie ten dzień bez rodzinnego spotkania. I choć rodzicom zależy, by pokazać się gościom z jak najlepszej strony, w tym dniu to na dziecku powinna skupić się cała ich uwaga. Ma to wpływ także na rozsadzenie zaproszonych osób. - Na przyjęciu komunijnym dziecko powinno zająć miejsce honorowe, u szczytu stołu - podpowiada Krzysztof Kobylański, właściciel wrocławskiej restauracji. - Obok dziecka powinni usiąść jego rodzice, następnie rodzice chrzestni oraz dziadkowie. Pozostałe osoby można rozlokować wedle własnego uznania, stosując, na przykład, zasadę przeplatania (mężczyzna - kobieta - mężczyzna - kobieta) i pamiętając, aby obok siebie nie usiadły osoby, które nie darzą się sympatią - dodaje ekspert. Aby wyróżnić miejsce "komunisty", można pokryć jego krzesło ozdobnym pokrowcem lub udekorować je łodyżkami bukszpanu.

W stylu art déco

Właściwie dobrane dekoracje to klucz do stylowego przyjęcia. Zamierzony efekt pomogą uzyskać wyszukane świeczniki, figurki oraz świeże kwiaty, takie jak stokrotki, margaretki czy konwalie, które ułożyć można zgodnie z zasadami ikebany, japońskiej sztuki układania kwiatów. Główną zasadą ikebany jest harmonia - ułożenie kwiatów z zachowaniem linearnej konstrukcji, także w doborze kolorów. Wybierając dodatki, należy pamiętać o umiarze, nie można przesadzić z ilością dekoracji, gdyż może to wywołać zupełnie odwrotny skutek. Czasem, aby uzyskać efekt stylowości, wystarczy jednak podać jedzenie na porcelanie, która sama w sobie stanowi piękną dekorację. - Osobom, które jakość dekoracji przedkładają nad ilość, polecamy zestaw obiadowy Bolero, który, naśladując zdobną estetykę art déco, zaprowadza na stole niepowtarzalny czar - mówi Joanna Niedziela.

Na wiele wieków

Elementy porcelanowego serwisu często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zastawa, wyciągana tylko na specjalne okazje, niewidzialną nicią spaja członków rodziny. Taki efekt trudno osiągnąć na przyjęciu zorganizowanym w wynajętym lokalu, gdzie jedzenie podawane jest na przypadkowo dobranych, fajansowych talerzach. W wielu domach równie bogatą historią jak porcelanowa zastawa cieszą się także komunijne pamiątki, które, przekazywane z rąk do rąk, po wielu latach stają się niemal historyczną atrakcją domu. Przygotowując się do uczestnictwa w pierwszokomunijnym przyjęciu, warto zatem pamiętać, że prezent, zakupiony z rozmysłem, pozwoli dziecku cieszyć się jego dniem, gdy goście dawno rozejdą się do domów, a ekscytacja z otrzymania góry prezentów przeminie.

Oceń artykuł
4,45 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: M.Usielska

Polecamy Ci również

Zobacz także