Remedium na upały - wentylator

Remedium na upały - wentylator

Zbliża się lato, więc warto pomyśleć o wentylacji pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Instalacja klimatyzatora jest kosztowna i kłopotliwa, dlatego z pomocą przychodzą wentylatory, dzięki którym można utrzymać komfortową temperaturę w domu czy pracy.

Wentylatory First AustriaSkrojony na miarę

Na rynku dostępne są różne modele wentylatorów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto poznać poszczególne typy tych funkcjonalnych urządzeń. Wentylator tradycyjny wyposażony jest z reguły w metalowe lub plastikowe skrzydła, wprawiające powietrze w ruch. Do małych pomieszczeń najlepiej pasują modele biurkowe, ze względu niewielką średnicę śmigła oraz niską podstawę. Na niewielkich przestrzeniach sprawdzają się także wentylatory kolumnowe. Wyposażone w położone jedno nad drugim skrzydełka, przytwierdzone do obracających się walców, nie zajmują wiele miejsca. Wentylatory stojące nadają się z kolei do większych pomieszczeń. Posiadają długie stojaki z możliwością regulacji i duże śmigło o średnicy przekraczającej 40 cm, dlatego zimny nawiew bez problemu rozprzestrzeni się po całej powierzchni.

Na co zwrócić uwagę?

Wentylatory mogą mieć różny design, jednak wszystkie powinny spełniać swoją podstawową funkcję. W związku z tym, przy wyborze urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak: moc, ilość poziomów prędkości czy regulacja kierunku nawiewu. Wszystkie te drobne z pozoru elementy konstrukcyjne znacznie ułatwiają eksploatację. W przypadku wentylatorów tradycyjnych moc dostosowana jest do średnicy śmigła, a kolumnowych - do liczby skrzydełek. Modele biurkowe wyróżniają się mocą na poziomie 20 - 40 W, stojące 40 - 60 W, a kolumnowe najczęściej około 40 W. Spośród standardowych funkcji, jakie powinien posiadać wentylator, warto zwrócić uwagę na możliwość ustawienia kilku prędkości nawiewu. Dzięki temu, w zależności od potrzeby, można dostosować właściwą siłę nadmuchu. Przydatnym rozwiązaniem jest - występująca w większości wentylatorów - regulacja kierunku nawiewu, która pozwala dotrzeć do różnych części pomieszczenia. Według Pauliny Szczepaniak z firmy First, wyłącznego dystrybutora produktów First Austria, przy wyborze wentylatora należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów: Warto, aby wentylator był wyposażony w specjalny uchwyt oraz miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego. Istotną rolę spełnia stabilna podstawa, ponieważ minimalizuje ryzyko przypadkowego upadku. Osłona śmigła powinna być zdejmowana, co pozwala na utrzymanie urządzenia w czystości.

Wentylator First AustriaTemperatura idealna

Temperatura powietrza, w której człowiek czuje się najlepiej, wynosi 23-26°C. Wynika to z fizjologicznych uwarunkowań organizmu ludzkiego. Osoby przebywające w wysokich temperaturach stają się senne, znużone i odczuwają bóle głowy. Aby poprawić samopoczucie, szukają rozwiązań umożliwiających obniżenie temperatury powietrza. W nieklimatyzowanym, dusznym pomieszczeniu ulgę może przynieść chłodny nawiew, który pomoże skutecznie uporać się z uciążliwym upałem.

Oceń artykuł
4,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: First Austria

Polecamy Ci również

Zobacz także