Remont balkonu - o co zadbać przed nadejściem zimy

Remont balkonu - o co zadbać przed nadejściem zimy

Balkony nie tylko zdobią nasze domy czy mieszkania, ale są elementami budynków stanowiącymi uzupełnienie funkcji użytkowych w budownictwie. Na ich stan techniczny, a przede wszystkim trwałość, istotny wpływ ma kilka elementów.

Przed zimą należy przeprowadzić kilka ważnych prac na balkonie, które nie tylko poprawią jego estetyczny wygląd, ale także wpłyną na bezpieczeństwo użytkowania.

Skąd kłopoty z balkonem lub tarasem?

Zarówno balkony jak i tarasy narażone są na nieustanne działanie czynników atmosferycznych oraz obciążenia związane z ich użytkowaniem. Aby spełniały swoje funkcje przez długie lata, a przy tym stanowiły bezpieczną i komfortową przestrzeń, muszą być odpowiednio remontowane. Z czasem uszkodzenia mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia dla samej konstrukcji oraz osób użytkujących balkon, jak i znajdujących się tuż pod nim.

Odpowiednio przeprowadzone prace remontowe przy użyciu rozwiązań systemowych nie tylko zapobiegają destrukcji balkonów i tarasów, ale także mogą istotnie poprawić ich wygląd.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią i mrozem

Na stan techniczny balkonów, a przede wszystkim trwałość poszczególnych jego elementów, istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów, sposób i technologia wykonania zabezpieczenia, użytkowanie oraz intensywność oddziaływania czynników atmosferycznych. Intensywność i skutki działania tych zjawisk są zależne od wymienionych czynników. Niszczenie materiałów może występować w wyniku oddziaływania kilku czynników jednocześnie. Szczególnie uciążliwe jest zawilgocenie. Wilgoć jest bowiem czynnikiem przyspieszającym szereg procesów chemicznych, w tym oczywiście korozję elementów metalowych. Ich skutki bywają zróżnicowane. Najczęściej objawiają się w formie zmiany połysku lub barwy, wykwitów solnych, zarysowań i pęknięć lub zmiany gęstości i własności mechanicznych materiałów.

– W wyniku działania dwutlenku węgla zawartego w powietrzu beton ulega karbonizacji, co powoduje obniżenie jego pH - mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Zobojętniony beton nie spełnia już roli ochronnej i może w nim postępować korozja stali, która stopniowo zmniejsza swoją wytrzymałość. Produkty korozji zwiększają objętość stali, co w konsekwencji powoduje wewnętrzne rozsadzanie betonu. Dlatego tak ważne jest, aby naprawa uszkodzonego balkonu została wykonana w odpowiednim czasie - dodaje.

Generalnie prace konserwacyjne powinny polegać na zabezpieczeniu antykorozyjnym stali, naprawie oraz uzupełnieniu powierzchni betonowej.

Wspólnota czy właściciel - kto odpowiada?

Problem z balkonami dotyczy zwłaszcza starych budynków, w których balkony wymagają gruntownych remontów, często pojawia się wówczas pytanie: kto ma wynająć ekipę oraz kto ma zapłacić za remont: właściciel mieszkania czy wspólnota? Prawnie rzecz ujmując, metraż każdego balkonu nie jest wliczany do metrażu mieszkania, a lokatorzy nie płacą z tytułu jego posiadania dodatkowych opłat w podstawowym czynszu. Wyjątkiem jest fundusz remontowy, który obejmuje oprócz zbiórek na remont elewacji, ścian wewnętrznych i wind również modernizację i malowanie balkonów.

Niejasne prawo

Według postanowienia Sądu Najwyższego z 2008 roku, prace obejmujące elementy istotne dla całego budynku, np. podpory konstrukcyjne albo elewację całej powierzchni nieruchomości, obciążają wszystkich, natomiast drobne prace konserwacyjno-remontowe, np. położenie płytek na balkonie, malowanie barierki, przeprowadzają we własnym zakresie właściciele mieszkań.

Jednak uchwała ta nie jest precyzyjna, bowiem co wtedy, gdy budynki i balkony budowane są według różnych technologii i bywa, że np. balkony mają własną konstrukcję wspierającą, która nie jest połączona z budynkiem? Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby właściciele takiej nieruchomości sami w uchwale ustalili, co dokładnie wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, a co przynależy do mieszkania.

Oceń artykuł
3,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Szym

Polecamy Ci również

Zobacz także