Remont mieszkania alergika

Remont mieszkania alergika

Łzawienie oczu, katar, zapalenia skóry to tylko niektóre z możliwych objawów nadwrażliwości, jakie mogą wywoływać pyłki, sierść zwierząt lub pokarmy. Szacuje się, że alergicy to od 10 do 30 procent populacji. Z prostej kalkulacji wynika więc, że w większości rodzin jakiś alergik jest lub wkrótce się pojawi.

Urządzając wnętrze dla alergika lub dziecka, musimy trzymać się sztywnych zaleceń zdrowotnych.Prawdziwym utrapieniem dla alergików są te domowe remonty, w trakcie których coś się szlifuje, kuje, zdziera, a więc... prawie wszystkie.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są farby i lakiery, niespełniające wymogów hypoalergicznych. Substancje chemiczne w nich zawarte są szczególnie szkodliwe dla osób wrażliwych i mogą zdecydowanie obniżać komfort życia lub nawet prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, zwłaszcza że okres aktywności domowych chemikaliów może trwać nawet kilka lat.

Wybierajmy farby wodne

Wiedząc, że nasi domownicy cierpią na alergię, powinniśmy unikać farb rozpuszczalnikowych. Chociaż są wyjątkowo odporne na uszkodzenia i ścieranie, to jednak substancje zawarte w tego typu farbach mogą być szkodliwe dla zdrowia. W ich skład wchodzi bowiem lotny rozpuszczalnik, np. benzyna lakowa, która odparowuje podczas wysychania, emitując niebezpieczne toksyny.

Nie oznacza to, że nie wolno nic w domu malować. Wręcz przeciwnie. Należy jednak używać do tego celu emulsji wodorozcieńczalnych. Są one również odporne na uszkodzenia, a przy tym szybko schną i łatwo się je nakłada.

Głównymi składnikami farb wodorozcieńczalnych są żywice (np. akrylowe lub lateksowe). Woda natomiast jest rozcieńczalnikiem. Dzięki takiemu połączeniu wymalowane powierzchnie są gładkie i jednolite.

Porowate, czyli złe

Osoby podatne na uczulenia powinny unikać również wszelkich produktów pylących oraz takich powierzchni, na których szczególnie łatwo osiada kurz.

Tynki mineralne i farby tworzące powierzchnie strukturalne nie nadają się dla osób wrażliwych, ponieważ ze względu na ich skład (np. ziarenka piasku w tynkach mineralnych) i porowatą strukturę wszelki kurz i pyłki z łatwością się na nich osadzają, a utrzymanie ścian i podług w należytej czystości nie zawsze jest możliwe.

Skąd mamy wiedzieć, co kupujemy?

Wszystkie produkty przyjazne dla alergików muszą mieć stosowny certyfikat, potwierdzający pozytywny wynik badań hypoalergicznych. Atest taki powinny mieć farby dla dzieci lub osób wrażliwych.

- W praktyce najlepiej sięgnąć po wysokiej jakości emulsje lateksowe, spełniające wszystkie surowe wymogi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że wybrany produkt będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i nie wywoła żadnych podrażnień - wyjaśnia Monika Goch z firmy Dekoral Fashion.

Stosowne oznaczenie znajdziemy na opakowaniu farby. Jego obecność świadczy, że wybrana farba nie zawiera substancji uczulających. Trzeba to sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Maluj bezpiecznie:

  • wybieraj hypoalergiczne emulsje wodorozcieńczalne,
  • unikaj farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych,
  • sprawdzaj czy farba ma stosowny certyfikat,
  • wygładzaj wszelkie nierówności przed malowaniem,
  • pamiętaj, że struktura pomalowanej powierzchni musi być gładka, aby nie osiadał na niej kurz,
  • nie pomijaj przy malowaniu żadnej szczeliny, aby nie gromadził się w niej kurz,
  • pamiętaj, że malowane ściany powinny być suche, aby z wilgoci nie powstawał grzyb,
  • często wycieraj framugi i tapety z kurzu,
  • regularnie sprzątaj, m.in. wycieraj podłogi na wilgotno.
Oceń artykuł
3,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Szymon Sikorski (Dziennik Łódzki)

Polecamy Ci również

Zobacz także