Remont mieszkania. Czy warto zatrudnić architekta wnętrz

0
Remont mieszkania. Czy warto zatrudnić architekta wnętrz
Jezeli chcemy mieć piękne i funkcjonalne mieszkanie warto zatrudnić architekta wnętrz.

Remont mieszkania, aranżacja wnętrz poszczególnych pomieszczeń to prawdziwa przyjemność pod warunkiem, że wszystko idzie po naszej myśli i nie okaże się, że nagle łóżko z komodą się nie zmieści, a szafki w kuchni są niefunkcjonalne. Jak temu zaradzić? Warto zatrudnić architekta wnętrz. Pod-powiadamy jak się do tego przygotować.

Pomoc w postaci architekta wnętrz sprawi, że remont mieszkania będzie przyjemniejszy. Taka współpraca powinna przebiegać bezproblemowo i powinniśmy mieć zaufanie do takiej osoby… bo przecież oddajemy nasze wymarzone gniazdko w jego ręce.

Kiedy zatrudnić architekta wnętrz

Im wcześniej tym lepiej. Jeżeli kupujemy mieszkanie od dewelopera warto zatrudnić architekta wnętrz nawet wtedy kiedy jeszcze nie stoją ściany. Wówczas możemy z nim przeanalizować rozkład mieszkania, rozmieszczenie punktów elektrycznych i podłączeń wodno-kanalizacyjnych. To może zaoszczędzić nam masę nerwów, stresu i zapewne pieniędzy. Bo po co burzyć nowo postawione ściany, jak można to zrobić na wcześniejszym etapie prac.

Zobacz zdjęcia

Pierwsze spotkanie z architektem wnętrz

Do takiego spotkania należy się odpowiednio przygotować. A mianowicie musimy ogólnie wiedzieć czego oczekujemy od architekta wnętrz – czy to będzie kompleksowa usługa od projektu po przeprowadzkę, czy może tylko pomoc przy przebudowie kilku pomieszczeń i funkcjonalnemu ich rozkładowi. Niezależnie na co się zdecydujemy musimy ustalić:

  • ramy czasowe inwestycji,
  • budżet.

Co do budżetu musimy mieć świadomość, że mogą wystąpić nieprzewidziane koszty. Bardzo ciężko jest określić dokładny kosztorys, ale musimy powiedzieć architektowi jakimi pieniędzmi dysponujemy, ile chcemy wydać i ile możemy mieć w tzw.: zapasie. Dlatego, na wszelki wypadek warto zaplanować budżet z niewielkim naddatkiem.

Polecamy: Projekt mieszkania 32 mkw – aranżacja mieszkania i biura w jednym

Oprócz budżetu architekt wnętrz będzie pytał się o nasz styl życia, m.in. o:

  • ile osób liczy rodzina,
  • czy planujemy ją powiększyć,
  • jakie zwyczaje są rodziny,
  • czy dużo czasu spędzamy w domu,
  • czy pracujemy z domu,
  • czy dużo gotujemy,
  • czy lubimy przyjmować gości,
  • czy mamy zwierzęta.

Na takie i inne pytania musimy znać odpowiedź, wówczas architekt wnętrz będzie wstanie nas lepiej poznać i zaaranżować mieszkanie pod nas samych. Oprócz życia codziennego architekt musi wiedzieć w jakich wnętrzach, kolorach czujemy się najlepiej.

Zobacz:  Jak funkcjonalnie i ładnie urządzić małą kuchnię

Współpraca między architektem wnętrz a inwestorem

Powinna się układać bezproblemowo i bez żadnych niedomówień. Jeżeli mamy jakieś pytanie to je zadawajmy, bo przecież nie ma głupich pytań…

Jeżeli już wybraliśmy architekta wnętrz to powinien on dokonać dokładnych pomiarów, rozrysować pomieszczenia, zaznaczyć ściany, drzwi i okna oraz rozplanować elektrykę i punkty wodno-kanalizacyjne. Profesjonalista powinien nam przygotować kilka propozycji, a potem wspólnie je z nami omówić i wybrać ten najlepszy, a następnie zaproponować tzw. wizualizację, czyli trójwymiarowy model całego lokalu.

Po zaakceptowanym projekcie architekt wykonuje kosztorys oraz harmonogram prac, który pozwala na skoordynowanie poszczególnych ekip budowlanych, transport materiałów i wreszcie przeprowadzkę.

Remont mieszkania z nadzorem czy bez

Po przedstawieniu szczegółowego projektu można zakończyć współpracę, jednak wiele osób decyduje się na dalszy jej przebieg, czyli nadzór architekta nad całym remontem. Wówczas projektant przejmuje całkowitą kontrolę nad dalszymi pracami i ustala kolejność zadań wykonywanych oraz sam wybiera ekipę remontową. Jest to bardzo wygodne bo zgranie w jednym czasie elektryka, hydraulika czy parkieciarza nie jest łatwe… a gdyby to było na głowie inwestora to mogłoby go to kosztować wiele nerwów.

Dowiedz się też: Jak wybrać trwałą i funkcjonalną baterie kuchenną

Dekorowanie, wybór mebli czy koloru zasłon, czyli etap wykończeniowy

To już ostatni etap – chyba najfajniejszy i najlepszy bo mamy świadomość, że ten ciężki remont powoli się kończy. Jeśli tylko mamy czas i ochotę to pójdźmy razem z architektem na wspólne zakupy. Większość kobiet uwielbia zakupy, no i warto materiały wykończeniowe zobaczyć, dotknąć, porównać itd. Z drugiej strony architekci wnętrz są na bieżąco z najnowszymi trendami, a i dodatkowo zabiorą nas w takie miejsca, w których mają już wypracowane dobre i atrakcyjne ceny.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Home Sweet Home PR

Polecamy Ci również

Zobacz także