Renato Rizzi gościem specjalnym targów BUDMA 2013

Renato Rizzi gościem specjalnym targów BUDMA 2013

Renato Rizzi - uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów, będzie gościem specjalnym kolejnej edycji poznańskich targów BUDMA 2013.

Widok Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na tle miastaDo Polski przyjedzie na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która objęła patronat merytoryczny nad całym wydarzeniem. Rizzi poprowadzi otwarty wykład "Thought and Shape: Form of Architecture". Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013 (29 stycznia - 1 lutego 2013r.) odbędzie się pod hasłem "Budownictwo przyszłości: Inteligentna Architektura". W ramach wydarzenia planowane jest Forum Architektury, na które składa się szereg wystaw i konferencji oraz m.in. Strada di Architectura 2.0 - specjalna ścieżka zwiedzania zarówno dla architektów, jak i projektantów. Po raz kolejny patronat merytoryczny nad całą imprezą objęła Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która do uczestnictwa w wydarzeniu zaprosiła Renato Rizzi - autora kontrowersyjnego projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Włoski architekt rzadko podąża za panującą modą w architekturze, łamie wszelkie normy, a przy tym wyznacza nowe kierunki i trendy w tej dziedzinie. Rizzi podczas drugiego dnia targów (30 stycznia 2013 roku) poprowadzi otwarty wykład "Thought and Shape: Form of Architecture". W programie przewidziana jest również dyskusja z architektem w ramach poruszanej tematyki. "Jednym z zadań izby jest prowadzenie szeroko pojętej edukacji w gronie obecnych oraz przyszłych adeptów dziedziny architektury. Jesteśmy przekonani, iż wykład przygotowany przez naszego gościa stanowić będzie inspirację dla wszystkich tych, którzy zdecydują się przybyć do Poznania i wziąć udział w spotkaniu, interesującym nie tylko dla architektów" - przekonuje Izabela Klimaszewska, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Renato Rizzi, autor projektu Gdańskiego Teatru SzekspirowskiegoObecność Pana Renato Rizzi na targach BUDMA 2013 to jeden z elementów promocji jego książki opisującej kulisy powstania projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Książka pojawi się w sprzedaży na początku przyszłego roku i dostępna będzie w dwóch wersjach językowych: angielskiej oraz włoskiej. Prelekcji będzie również towarzyszyć mini-wystawa poświęcona powstaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego "Teatr Dwóch Czasów". Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek będzie mieć unikalną konstrukcję - otwierany dach nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na nie zadaszonych scenach.

Renato Rizzi jest wykładowcą Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Urodzony w Rovereto w 1951 roku, ukończył wydział architektury, ale jak sam twierdzi - fascynuje się filozofią. Współpracował przez ponad 10 lat z innym znanym architektem Peterem Eisenmanem. Rizzi jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów architektonicznych, m.in. na projekt Pałacu Sportu w Trento we Włoszech, którego budowa pochłonęła 70 milionów euro. Otrzymywał nagrody w konkursach na gmach Muzeum Egipskiego w Kairze (jego projekt zajął trzecie miejsce na 2 tysiące nadesłanych prac) czy dzielnicę Pujiang w Szanghaju. Stworzył m.in. gmach opery w Tokio, dzielnicę w swoim mieście i dzielnicę La Viltette w Paryżu. Szczegółowe informacje na temat wykładu Renato Rizzi, jak również innych wydarzeń w ramach przyszłorocznej edycji targów BUDMA, dostępne są na stronie www.budma.pl.

Oceń artykuł
4,00 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: CORE PR

Polecamy Ci również

Zobacz także