Renowacja drewnianej podłogi – 3 kroki do idealnej podłogi

1
Parkiet drewniany
Podłoga drewniana z czasem traci idealny wygląd. Na szczęście możliwa jest jej renowacja.

Renowacji podłogi drewnianej raczej nie będziemy przeprowadzać samodzielnie, ale jeśli podłoga jest zniszczona, warto dowiedzieć się co można zrobić i co nas czeka.

Podłoga drewniana ma tę wielką zaletę, że można ją odnowić. Na każdej podłodze z czasem pojawiają się ślady użytkowania, zdzierają się powłoki zabezpieczające, a wygląd podłogi przestaje być zadowalający, bez względu na to, jak dobrze o nią dbamy. Renowacja drewnianej podłogi wymaga cyklinowania – a to oznacza zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Dlatego też odnawianie podłogi to zadanie dla fachowca. Ale do remontu warto się przygotować, dobrze też wiedzieć, co nas czeka.

To Cię zainteresuje: Podłoga lakierowana, czy olejowana? Jakie wykończenie podłogi wybrać

Krok 1 – przyjrzyj się podłodze

Jeśli wydaje nam się, że nasza podłoga przestała wyglądać dobrze, przyjrzyjmy się jej dokładniej. Spróbujmy ocenić, jakie są uszkodzenia i na czym polegają (mechaniczne, starcie lakieru itp.). Poza tym warto ustalić (albo przypomnieć sobie), czy nasza podłoga była wcześniej odnawiana i cyklinowana. Może się bowiem okazać, że drewno jest zbyt cienkie i po kolejnym cyklinowaniu staną się widoczne łączenia elementów lub klepki zaczną się odkształcać pod wpływem wilgoci.
Sprawdźmy też, czy elementy podłogi są dobrze przytwierdzone do podłoża. Jeśli lamelki w mozaice ruszają się, albo przy stukaniu w klepki lub deski słychać głuchy dźwięk, oznacza to, że zakres prac będzie większy niż tylko odnowienie powierzchni podłogi.
Szczegółową ocenę stanu podłogi i tak powinien przeprowadzić fachowiec. Zanim zacznie pracę – ustalmy z nim dokładanie, co będą obejmować.

Krok 2 – przygotuj się do remontu

Kiedy już zdecydujemy się na renowację podłogi i ustalimy jej termin, musimy przygotować dane pomieszczenie. Ważne jest, żeby je całkowicie opróżnić. Trzeba wynieść nie tylko meble – zostawiając „gołą” podłogę, ale także różne elementy dekoracyjne, łącznie z zasłonami i firankami. Rzecz w tym, że podczas cyklinowania będzie się unosił pył, a jego usunięcie będzie znacznie bardziej pracochłonne, niż wyniesienie rzeczy. Poza tym, na etapie lakierowania nie będzie trzeba obawiać się, że na mokrą podłogę spadną jakieś zanieczyszczenia, które po wyschnięciu lakieru będą widoczne jako drobne grudki.
Ważne jest też, żeby przed cyklinowaniem zdjąć listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w precyzyjnym oczyszczaniu i szlifowaniu podłogi.

Poznaj: Sposoby mocowania podłogi drewnianej - klejona, pływająca, czy przybijana

Krok 3 – renowacja podłogi

Renowacja drewnianej podłogi polega na usunięciu wierzchniej warstwy podłogi, uzupełnieniu spoin oraz polakierowaniu jej powierzchni.
Na początku podłogę cyklinuje się. Jest to po prostu maszynowe szlifowanie, którego celem jest usunięcie starych powłok zabezpieczających (lakier, olej) oraz wierzchniej warstwy drewna. Stosuje się do tego papier ścierny o dość dużym uziarnieniu (tzw. szlif zgrubny), a następnie wygładza podłogę za pomocą papieru o drobniejszym uziarnieniu.
Następny etap prac to szpachlowanie, czyli uzupełnienie spoin między lamelkami lub klepkami. Używa się do tego specjalistycznych środków, zmieszanych z pyłem powstałym podczas cyklinowania. Kiedy spoiny wyschną, trzeba usunąć nadmiar środka szpachlującego. W tym celu trzeba jeszcze raz przeszlifować podłogę (pozostałości szpachli były widoczne jako przebarwienia). Następnie podłogę trzeba dokładnie oczyścić z kurzu.
Ostatni etap to naniesienie lakierów – podkładowego i nawierzchniowego. Nakładanie lakieru wymaga dużej staranności i doświadczenia, więc to również powinien wykonać fachowiec. Nam pozostanie zaczekać, aż lakier wyschnie… i umeblować pokój.  

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Domalux

Polecamy Ci również

Zobacz także