Rodzaje drzwi tarasowych

Rodzaje drzwi tarasowych

Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poznać różne typy drzwi wyjściowych na taras lub balkon, ich zalety i wady. Oprócz estetycznego wyglądu powinny bowiem być one również funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Szklane, przesuwane drzwiMaksymalne przeszklenia, maksymalny komfort

Drzwi tarasowe, w zależności od typu konstrukcji, mogą mieć aż do 5 m szerokości. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie nawet małych pomieszczeń. Tafle szkła sięgające od podłogi do sufitu stwarzają bowiem poczucie przestrzeni i swobody, a jednocześnie otwierają wnętrza na piękny widok za oknem.

Szerokie, ciężkie drzwi mogą jednak budzić obawy związane z ich otwieraniem i zamykaniem. Aby więc w pełni móc cieszyć się z tego typu rozwiązania, warto wybrać odpowiedni dla siebie typ drzwi tarasowych.

Najwygodniejszą formą drzwi tarasowych są drzwi przesuwane. Za ich pomocą można przeszklić nawet całą ścianę. Mimo sporej wagi (jedno skrzydło takich drzwi może ważyć nawet ponad 200 kg!)- ich otwieranie nie wymaga użycia dużej siły. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji, w której skrzydła drzwi poruszają się po prowadnicach - tłumaczy Jacek Kowalczyk, manager ds. rozwoju produktu krakowskiej firmy OKNOPLAST.

Najpopularniejsze z tej grupy są dwa rodzaje drzwi tarasowych, które różnią się od siebie sposobem otwierania - opcja uchylno-przesuwna (możemy uchylić i przesunąć bez problemu skrzydło o szerokości dochodzącej nawet do 1,6 m, tworząc światło przejścia do 1,5 m szerokości) i podnoszono-przesuwna. W tym przypadku skrzydła znajdują się na dwóch prowadnicach, dzięki czemu podczas otwierania mogą się swobodnie mijać, w tym przypadku skrzydło drzwiowe może mieć do 2,5 m szerokości, a światło przejścia niemal 2,4 m). Wspomniane rozwiązanie umożliwia wykonanie konstrukcji o maksymalnej powierzchni dochodzącej aż do 11,5 m kw.

Wyeliminowanie tradycyjnego sposobu otwierania drzwi tarasowych (czyli do wnętrza pomieszczenia) ma jeszcze jedną ważną zaletę. Skrzydło ruchome, przesuwając się bowiem równolegle do ściany, pozwala nam zaoszczędzić miejsce w pokoju. Takie rozwiązanie w mniejszym stopniu ogranicza więc swobodę projektowania wnętrz.

Rozważając zastosowanie przesuwanych drzwi tarasowych, warto pamiętać, że mają one jeszcze jedną istotną cechę wpływającą na wysoki komfort użytkowania. Próg takich drzwi jest schowany w podłodze, co znacznie ułatwia poruszanie się dzieciom czy osobom mniej sprawnym fizycznie.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także