Rodzaje kominków - czym się kierować przy wyborze?

Rodzaje kominków - czym się kierować przy wyborze?

Obecnie posiadamy spory wybór rodzajów kominków, które wybierzemy by zbudować lub zamontować w swoich mieszkaniach. Kominki można podzielić na co najmniej 4-5 typów - pod względem budowy, rodzaj wykorzystywanego opału itd.

Kominek elektryczny może wyglądać jak prawdziwy ;-)Najprostszym sposobem jest wykorzystanie wkładu grzewczego - kominki albo mogą taki zawierać, lub nie. Tu nie ma wiele do dzielenia. Następnie możemy wyselekcjonować kominy do zabudowy, wolnostojące oraz podwieszane. Do tej klasyfikacji można uwzględnić kominy podwójne, gdzie front jest np. w mieszkaniu, a tył na tarasie (lub w innym pokoju). Czytaj także: Kominek nie tylko grzeje. Sprawia, że w domu jest przytulnie

Drugi podział to wskazane powyżej opał - kominy pobierają energię m.in. z palonego drewna, ale też z bioetanolu, gazu, czy mogą być zasilane elektrycznością. W takim przypadku wskazujemy kominki klasyczne, biokominki i kominki na gaz.

Inny podział trzeba zrobić na podstawie stylu wykonaniu. Jest to pełne zestawienie rodzajów i sposobów konstrukcji. Listę kategorii można rozszerzać właściwie niemal bez końca. Oczywiście należy zacząć od kominów klasycznych, dalej najpopularniejsze są te z charakterem - rustykalne i budowane z kafli, dalej są kominy nowoczesne - minimalistyczne, o zróżnicowanych kształtach itd. Trudno tutaj nawet o jakąś jedną selekcję - wybór jest ogromny.

Czytaj także: Kominek na ścianie? To możliwe! Stwórz własną oazę spokoju

Kolejny rozdział, czerpiący z form zastosowanych w piecach wymienionych wcześniej, opiera się o kształt paleniska. Paleniska przybierają formy owalne, pryzmatyczne, narożne i półokrągłe, otwarte z dwóch (tunelowe), trzech lub nawet czterech stron.

Są to tylko najprostsze klasyfikacje, ale dają one podstawową wiedzę o sposobach aranżacji jakie dają kominki.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także