Rolety zewnętrzne - najlepszy sposób ochrony prywatności

Rolety zewnętrzne - najlepszy sposób ochrony prywatności

Nikt nie lubi być podglądany. Czujemy się wtedy - oględnie mówiąc - skrępowani. Potwierdzają to badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Oknoplast. Gdy wracamy do domu po ciężkim dniu, marzymy o spokoju i relaksie w zaciszu czterech ścian.

Nie pozwól podglądaczom zakłocać Twojej prywatności!Intymność w domu - co to znaczy dla Polaków?

Wyniki badania pokazują, że bez względu na wiek, wykształcenie, czy miejsce zamieszkania bardzo ważne jest poczucie intymności w domu. - Dom oznacza dla Polaków miejsce, do którego dostępu nie ma nikt obcy. To właśnie tutaj odnajdujemy spokój - tak odpowiedziało 14 procent badanych - mówi Hubert Rudzki, specjalista ds. marketingu i reklamy Oknoplast. Dużej części badanych intymność w domu kojarzy się także z ciszą i rodziną. - Jesteśmy narodem ceniącym wartości rodzinne, wielu z nas to właśnie w gronie najbliższych czuje się bezpiecznie - komentuje Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Podglądamy?

Ciekawość to według Polaków, główny powód zaglądania w cudze okna - uważa tak aż 83 procent badanych. - Ciekawość jest potężną siłą, która popycha nas do podglądania. Lubimy wiedzieć, co inni robią, jak spędzają czas - mówi psycholog Izabela Kielczyk.

Część osób twierdzi, że przyczyną zaglądania w cudze okna jest nuda (12 procent) lub zazdrość (4 procent). Czasem patrzymy w okna sąsiadów, aby dowiedzieć się, jak mają oni urządzone mieszkanie lub dlatego, że słyszymy niepokojące odgłosy dobiegające z ich domu. Ze względu na powody podglądania Polacy nie lubią, gdy przekracza się granice ich prywatności - 69 procent badanych wyraziło sprzeciw wobec wścibstwa sąsiadów. Zaglądania w okna przez niepowołane osoby nie znoszą zwłaszcza panie. Co ciekawe, najwięcej przeciwników takiego zachowania znalazło się też w grupach osób między 55 a 70 lat i między 25 a 39 lat.

- Ludzie po 50. roku życia bardzo cenią swoją intymność Uważają wścibstwo za żenujące zachowanie. Działają oni w myśl zasady "Nie mów nikomu, co się dzieje w domu". Ludzie między 25. a 39. rokiem to z kolei osoby, dla których liczy się rozwój zawodowy. Nie mają czasu na podglądactwo, bo często dopiero późnym wieczorem są w domu - tłumaczy psycholog Izabela Kielczyk.

Do tego, że sami podpatrujemy sąsiadów przyznajemy się bardzo niechętnie. Niektórzy respondenci odmówili odpowiedzi na to pytanie. Jedynie co piąty badany deklaruje, że zdarza mu się zerknąć w cudze okno. Najwięcej osób, które przyznały się do podglądania mówi, że robi to rzadko - raz na miesiąc. - Można nie przyznawać się do podglądania, ale i tak powszechnie wiadomo, że ciekawość leży w ludzkiej naturze. Zastanówmy się, jak łatwo plotkujemy o życiu osobistym sąsiadów czy znajomych. Owszem nie lubimy przyznawać się publicznie do takich zachowań. Nie lubimy myśleć o sobie jako o "podglądaczach". Czasem naszą chęć podpatrywania sąsiadów tłumaczymy potrzebą zmiany, np. chcemy zobaczyć, jak sąsiad urządził pokój i to ma nam pomóc wprowadzić zmiany do własnego mieszkania - komentuje Izabela Kielczyk.

Jak uchronić się przed oczami ciekawskich?

Wyniki badania pokazują, że Polacy nie życzą sobie podglądania. Co więcej, rzadko przyznają się, że sami patrzą w okna innych.

Chętnie dzielimy się jednak sposobami ochrony domu przed oczami sąsiadów. Metodą, którą większość Polaków uznaje za skuteczną, jest montaż rolet zewnętrznych. W dalszej kolejności pojawiły się żaluzje, zasłony i firanki. Aby rolety spełniały swoją funkcję ochronną i służyły nam przez lata, warto wybierać sprawdzone rozwiązania. Na rynku dostępne są pancerze wykonane z trwałego, lakierowanego aluminium, odpornego na działanie warunków atmosferycznych.

- Żeby podnieść komfort użytkowania rolet, warto zamontować automatykę czasową, która pozwala na zaprogramowanie momentu otwierania i zamykania rolet zgodnie z upodobaniami. Takie urządzenie pozwoli nam w pełni oddać się chwilom relaksu po zasłonięciu rolet - mówi Hubert Rudzki z Oknoplast. W ofercie na rynku można znaleźć między innymi trzy systemy rolet zewnętrznych Luna, Terra i Sol. Można je zamontować w budynkach nowych, jak i już istniejących. Rolety są dostępne w szerokiej palecie barw, dzięki czemu możemy je dopasować do koloru elewacji budynku i okien. Takie rozwiązanie skutecznie ochroni dom przed oczami wścibskich sąsiadów.

Oceń artykuł
3,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także