Rośliny kwitnące wczesną wiosną

Rośliny kwitnące wczesną wiosną

Cebulice, ciemierniki, kosaćce, narcyzy, hiacynty, przebiśniegi, tulipany, ranniki, śnieżyce, zawilce to rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną.

Aby jednak zakwitły, ich cebulki trzeba posadzić do gruntu jesienią - we wrześniu lub październiku, a wyjątkowo (np. narcyzy) w końcu sierpnia. Kupując cebulki do posadzenia należy zwrócić uwagę na ich wygląd: powinny być zdrowe, jędrne, bez plam i narośli oraz innych uszkodzeń. Ziemię przed sadzeniem cebul należy oczyścić z chwastów, spulchnić i wzbogacić kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących. Jeśli jest zbyt kwaśna, należy ją wymieszać z wapnem ogrodniczym lub dolomitem.

przebiśniegRośliny cebulowe najlepiej sadzić grupami, w towarzystwie innych roślin ozdobnych. Rośliny o drobnych cebulkach, takie jak przebiśniegi, cebulice lub śnieżyce można sadzić w sąsiedztwie drzew lub krzewów liściastych. Wyższe gatunki sadzimy pojedynczo. Przed przystąpieniem do pracy cebule można moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Sadzimy je piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej, a większe rzadziej - choć są odstępstwa od tej reguły.

Cebulki są celem wielu szkodników. Bardzo smakują m.in. nornikom, które mogą przyczynić się do spustoszenia wśród ogrodowych upraw. Dobrym sposobem jest więc sadzenie cebul w ażurowych pojemnikach z drobnymi oczkami lub plastikowych doniczkach z dziurkami w dnie. Inny ekologiczny sposób to obsadzanie granic działki gorczycą lub czarnym bzem, ponieważ gryzonie nie lubią zapachu tych roślin. W tępieniu gryzoni pomocny są koty - znają zwyczaje norników i chętnie na nie polują. Można też użyć nieekologicznej trutki. Szkodnikiem cebulowych są też m.in. larwy udnicy (dorosły owad przypomina muchę). Żywią się miąższem cebul hiacyntów, narcyzy, lilii. Zaatakowane rośliny marnieją, czasem w ogóle nie wypuszczają części naziemnych i obumierają. Aby stwierdzić, czy cebulki są zaatakowane przez tego szkodnika, należy moczyć je w ciepłej wodzie - te, które wypłyną na wierzch są chore, najlepiej je spalić.

Oceń artykuł
3,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dorota Dejmek (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także