Rośliny na Boże Narodzenie - choinka i gwiazda betlejemska

Rośliny na Boże Narodzenie - choinka i gwiazda betlejemska

W święta Bożego Narodzenia w wielu domach pojawiają się charakterystyczne dla tego okresu ozdoby, stroiki i kwiaty. Które z roślin są najbardziej popularne i co warto o nich wiedzieć?

Gwiazda betlejemska, inaczej poinsecja, to obok choinki najpopularniejsza roślina bożonarodzeniowa!Choinka Jak co roku na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia wybieramy się na stoiska z drzewkami świątecznymi, aby kupić wymarzoną choinkę. Do wyboru mamy świerk pospolity, świerk srebrny oraz jodłę kaukaską. Jaka jest różnica pomiędzy tymi trzema drzewkami, oprócz ceny?

Jodła jest niestety najdroższa, prawie w ogóle nie pachnie, jej igły są miękkie, a gałęzie idealne do umieszczania na nich ozdób. Największym atutem jodły jest to, że nie opadają z niej igły, zasychają na drzewku nie opadając na ziemię.

Najbardziej aromatycznym drzewkiem świątecznym, które będzie dawało nam niesamowity zapach w domu to świerk pospolity, który ma stosunkowo miękkie igły i wiotkie gałęzie w skutek czego łatwo możemy założyć ozdoby świąteczne, ale gdy bombki mają zbyt dużą wagę gałęzie się uginają. Świerk pospolity postoi nam w domu najkrócej ze wszystkich 3 choinek i nie ominie nas codzienne zamiatanie igieł z podłogi. Aby przedłużyć żywotność świerka i powstrzymać gubienie tak dużej ilość igieł powinniśmy umieść pień drzewa w wiadrze lub pojemniku, którego objętość będzie miała nie mniej niż 5 litrów wody.

Kolejnym drzewkiem świątecznym jest świerk srebrny, prócz walorów kolorystycznych, czyli srebrnych igieł, nie posiada on innych atutów. Jego igły są ostre, a gałęzie sztywne, ubieranie tego drzewka nie należy do czynności przyjemnych.

YRSNÖ ozdoba wisząca grzybek na choince

Kwiaty

- Najbardziej popularnym kwiatem, który kojarzy nam się ze świętami jest oczywiście Poinsecja nazywana gwiazdą betlejemską, występuje ona w dwóch kolorach czerwonym i kremowo-białym. Poinsecja nie znosi zmiany temperatur, przeciągów, dlatego nie stawiamy ją przy oknie. Liście Gwiazdy Betlejemskiej pozostają kolorowe aż do Wielkanocy - opowiada Tomasz Łagowski z firmy pamietajcieogrodach.pl

Inną popularną rośliną świąteczną jest ostrokrzew, jego zielone liście i czerwone jagody zdobią nasze stroiki i kosze prezentowe. W naszym domu nie powinno też zabraknąć gałązki jemioły, która powinna wedle tradycji wisieć aż do przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Jak powiada nasze stare przysłowie że "Bez jemioły to cały rok goły" - dlatego pamiętajmy o zawieszeniu jemioły w naszym domu, powinniśmy ją umieścić wysoko pod sufitem tak by była niedostępna dla małych dzieci, ze względu na to, że białe jagody jemioły są trujące - mówi Tomasz Łagowski.

Szlumbergera, czyli kaktus bożonarodzeniowy, to kolejna roślina którą można nazwać bożonarodzeniową. Zakwita właśnie w okresie świątecznym prezentując różowe, czerwone lub kremowe kwiaty. Najlepsze miejsce dla kaktusa bożonarodzeniowego to parapet okna zachodniego, wschodniego lub północnego.

W ostatnim czasie dość modną rośliną na święta staje się azalia alpejska. Wymaga stałej wilgotności, nieco chłodnego miejsca i odpowiedniego nawożenia kiedy kwitnie.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Łagowski

Polecamy Ci również

Zobacz także