Rozkład okien a rodzaj pomieszczenia - każdy pokój...

0
Rozkład okien a rodzaj pomieszczenia - każdy pokój...

Światło słoneczne jest podstawowym elementem zapewniającym nam istnienie i życie, dlatego przy projektowaniu rozkładu okien w domu szczególnie istotne są kierunki świata. Ma ono drogocenny wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i samopoczucie.

Duże okno w salonieKażde pomieszczenie, w zależności od funkcji jaką pełni, potrzebuje różnej ilości światła.

Budowa domu to bez wątpienia życiowa inwestycja, która wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Dlatego, warto się zastanowić w którym kierunku powinny wychodzić okna poszczególnych pomieszczeń, aby optymalnie wykorzystać dzienne światło. - Według prawa, przynajmniej jeden pokój w budynku musi być nasłoneczniony w godzinach od 9 do 17 a w okresie od 21 września do 21 marca przez minimum 3 godziny - podkreśla Marcin Wiśniewski - Prezes firmy Stolmar Sp. z o.o.

Czytaj także: Wybierz dobre okno. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość osadzenia szyby

Pokój może być zacienionym azylem, albo miejscem, w którym upał nie da ci odetchnąć. Wszystko zależy od tego na którą stronę wychodzą okna. Warto, aby okna sypialni wychodziły na wschód lub północny wschód, by budziły nas promienie słońca. Część dzienna natomiast, powinna być otwarta na stronę południowo-zachodnią. Światło słoneczne najbardziej będzie nam doskwierało w pokoju, gdzie oglądamy telewizję czy pracujemy na komputerze. Jeżeli budujemy dom to wybierając projekt, właśnie doświetlenie poszczególnych pomieszczeń powinno być jednym z kluczowych elementów.

Materiał, z którego wykonane są okna zawsze możemy zmienić, jednak trudno jest przebudowywać dom, jeżeli okaże się, że doświetlenie z okien nie będzie wystarczające.

Czytaj także: Okna dźwiękoszczelne - aby spełniały swoją funkcję, należy odpowiednio je dopasować. Jak wybrać najlepsze okna?

Oto drobne podpowiedzi: * wschód - ze względu na fakt, iż promienie słoneczne padają pod małym kątem i nie grzeją zbyt intensywnie warto umieścić okna w kuchni, jadalni, sypialni, gabinecie, * południe - strefa ta jest najdłużej nasłoneczniona, dlatego warto, aby znajdowały się okna do salonu, jadalni pracowni czy gabinetu, * zachód - ze względu na fakt, iż promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem niż w południe i lepiej je oświetlają pomieszczenia - warto zamieścić okna w pokojach dziennych, jadalniach czy też dziecięcych sypialniach dzieci, * północ - sprawdzą się w pomieszczeniach technicznych i gospodarczych, ponieważ zapewniają oświetlenie równomierne i rozproszone.

- Projektując dom warto pamiętać, że w sypialni możemy pozwolić sobie na dowolność w rozmieszczeniu okien. W kuchni, warto zaaranżować okno od strony wschodniej, zaś strona północna znakomicie sprawdza się tam, gdzie nie musimy utrzymywać wysokich temperatur - radzi Marcin Wiśniewski - Prezes firmy Stolmar Sp. z o.o.

Oceń artykuł
3,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także