Rozmieszczenie lamp należy tak rozplanować, by ułatwiały...

0
Rozmieszczenie lamp należy tak rozplanować, by ułatwiały...

Dni coraz krótsze, a wieczory i noce dłuższe. Włączamy więc lampy i pracujemy, uczymy oraz odpoczywamy przy nich. Oświetlenie w mieszkaniu spełnia - jak widać - bardzo ważną rolę.

Oświetlenie nowoczesnej łazienkiTymczasem wiele osób pracuje w domu, uczy się, zapominając przy tym, że korzysta z nieodpowiedniego światła. Może to prowadzić do zmęczenia oczu, a nawet pogorszenia wzroku.

o Podstawowy błąd polega na tym, że w pokoju montujemy zwykle jedną lampę - na środku sufitu. Tymczasem potrzebnych jest zwykle kilka źródeł światła - do czytania, do oglądania telewizji, czy do pracy.

o Należy pamiętać, że inaczej planujemy oświetlenie w pokoju gościnnym, sypialni i kuchni, a jeszcze inaczej w gabinecie czy domowej bibliotece. Wiąże się to z tym, że każde wnętrze ma swój niepowtarzalny klimat i oświetlenie spełnia w nich różną funkcję.

o Zależnie od dokonanego wyboru można stworzyć w pomieszczeniach klimat relaksujący, spokojny lub stymulujący do pracy. To zależy od natężenia światła.

Czytaj także: Mity na temat oświetlenia LED, czyli diody na cenzurowanym

o Niezwykle ważne jest oświetlenie w pokoju do pracy - powinno ono ułatwiać wykonywanie zadań. Tutaj zaleca się jasne, skoncentrowane światło, skierowane na książki i dokumenty. Dzięki temu zmniejszyć można wysiłek oczu, np. podczas czytania.

o Jeśli nie mamy osobnego pokoju do pracy, to w miejscu, gdzie zwykle siedzimy i czytamy lub przygotowujemy dokumenty, należy założyć dodatkowe, punktowe oświetlenie. Niekorzystna jest tylko jedna lampa w gabinecie - potrzebne jest centralne rozproszone światło i punktowe - do pracy.

o Współcześnie za główne przyczyny osłabienia wzroku dzieci uznaje się spędzanie przez nie wielu godzin przed telewizorem lub komputerem. - Podczas tych czynności oczy muszą się nieustannie adaptować do zmiennych warunków oświetlenia i pracują głównie na jedną odległość. Nie jest to dobre, ponieważ układ wzrokowy człowieka przystosowany jest do widzenia przestrzennego, dlatego zaleca się, by dzieci co jakiś czas oderwały wzrok od komputera i spojrzały w dal - mówi Monika Krygier, ekspert z firmy JZO. Dobrze jest też zachęcać je do częstego przebywania na otwartej przestrzeni. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju nauki - musi być podobne do oświetlenia pokoju do pracy dla dorosłych.

Czytaj także: Rozświetlanie mieszkania - jak poprawić sobie humor w jesienne wieczory?

o Bardzo dużo czasu spędzamy w kuchni, jemy tam posiłki, gotujemy, czasem rozmawiamy przy stole, a dzieci lubią odrabiać tam zadania. Dlatego w kuchni powinno być wiele punktów świetlnych, a nie tylko jedna, centralna lampa. Oświetlenie kuchni powinno być zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne.

o Lampki wbudowane w sufit lub świecące w górę mogą stanowić oświetlenie ogólne kuchni. Ponadto wiele osób coraz częściej wykorzystuje reflektorki w celu wyeksponowania określonych elementów wystroju, np. półek z talerzami czy przyborami kuchennymi. Oprócz tego wykorzystuje się je także, by uzyskać skupione światło.

o Jeżeli kuchnia pełni również rolę jadalni, to część jadalną można oddzielić od miejsca, w którym przyrządza się potrawy i złagodzić jej nastrój, np. lampa o ciepłym świetle, wisząca nisko nad stołem stworzy przyjemną atmosferę i uczucie bliskości pomiędzy osobami siedzącymi wokół stołu.

Czytaj także: Jak się pozbyć jesiennej chandry i znaleźć więcej pozytywnej energii w tej melancholijnej porze roku?

Oświetlenie może bezpośrednio wpływać nie tylko na wzrok, lecz również na ułożenie ciała, a w efekcie na nasz kręgosłup. Dlatego wybór i rozmieszczenie lamp należy tak rozplanować, by maksymalnie ułatwiały one korzystanie z pomieszczenia, nie męcząc przy tym oczu. Niewyraźny efekt półmroku lub przeciwnie zbyt jasne wypełnienie wnętrza mogą bowiem negatywnie rzutować na aktualne samopoczucie czy nawet stan zdrowia. - Obecnie z powodzeniem wprowadzamy w domach wyraźny podział na źródła światła przeznaczone do konkretnych miejsc czy czynności - zauważa Maciej Kędzior z firmy Kobi Light. - Wśród popularnych rozwiązań znajdują się m.in. lampki biurkowe i podłogowe, oprawy do mebli oraz do wbudowania w ścianę lub sufit. Oświetlenie zamontowane w wybranych elementach umeblowania sprawdza się doskonale zarówno nad blatem kuchennym, łazienkowym lustrem, jak i w gabinecie nad biurkiem. W ostatnim przypadku w dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się tradycyjne lampki stojące. Oprawy ścienno-sufitowe, lampy nocne i podłogowe to natomiast sposób, by w każdym pomieszczeniu wybrana strefa była właściwie oświetlona.

- Bardzo chętnie wybieramy lampy, które dają oświetlenie rozproszone, dzięki czemu unikamy oślepienia i odprężamy się. Z kolei warto też wybrać, które elementy w naszym pomieszczeniu doświetlić przy pomocy oświetlenia punktowego - mówi Aleksandra Ciurkot, dekorator z IKEA Katowice.

Czytaj także: Niebanalne oswietlenie w sypialni. Odpoczywaj i relaksuj się!

Dzięki oświetleniu punktowemu możemy nie tylko wyróżnić pewne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Możemy także stworzyć np. przytulny kącik do czytania. Odpowiednio dobierając klosz czy abażur możemy modyfikować kolor światła, a nawet fakturę, jaką tworzy na ścianach czy podłodze.

Oceń artykuł
3,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także