Rudbekie - rośliny ogrodowe

Rudbekie - rośliny ogrodowe

Kwitną nieprzerwanie od lipca do października. Gatunki bylinowe rozrastają się przez wiele lat, a jednoroczne co roku same się wysiewają. Który wybrać do ogrodu?

rudbekia owłosiona

rudbekiaJednoroczna rudbekia owłosiona (R.hirta) swą nazwę wzięła od drobniutkich włosków pokrywających łodygę i liście. Kwiat, a właściwie kwiatostan, składa się z purpurowo brązowej główki oraz ciemnożółtych kwiatów języczkowych, czyli płatków. Niskie odmiany rudbekii owłosionej (sonora, toto, becky) znakomicie nadają się do małych ogrodów czy na rośliny obwódkowe. Świetnie też sobie radzą posadzone w pojemnikach na balkonach i tarasach. Sadzonki znajdziemy w centrach ogrodniczych na przełomie kwietnia i maja. Jeśli chodzi o gatunki bylinowe, do najbardziej u nas zadomowionych należą rudbekia błyskotliwa (R.fulgida) i rudbekia naga (R.laciniata). Pierwsza z nich osiąga wysokość ok. 60 cm, jej liście i pędy pokrywają włoski, a kwiaty o niemal czarnych „oczkach” dorastają nawet do 12 cm średnicy. Druga, jak jej nazwa wskazuje, ma gołe pędy i liście, a jej kwiatostany tworzą charakterystyczne żółte pompony. Rozrasta się dość intensywnie za pomocą kłączy i dorasta nawet do 2 m wysokości. Obydwa gatunki kwitną od lipca do połowy października. Wszystkie rudbekie najlepiej czują się w pełnym słońcu. Gatunki wieloletnie tolerują wprawdzie lekki półcień, ale wtedy słabiej kwitną. Aby dobrze rosły i ładnie się krzewiły, potrzebna jest im przestrzeń. Jeśli mają zbyt ciasno, wybijają do góry, rozkładają się, a bardziej ekspansywne, np. rudbekia naga, zagłuszają sąsiednie rośliny. Najlepiej sadzić je z tyłu lub na skraju grządek. Kwiaty te nie mają wielkich wymagań co do gleby, ale najlepiej udają się na żyznym i lekko wilgotnym podłożu.
Niestraszne im krótkotrwałe susze. Wysokie gatunki są często łamane przez wiatr, dlatego rudbekie warto sadzić w zacisznych miejscach, np. w pobliżu murów, lub podeprzeć je drabinkami. Podwiązywania wymaga w zasadzie jedynie rudbekia naga. Jej pędy są dość wiotkie i często wylegają na ziemię. Rudbekie rzadko zapadają na choroby, ale podczas upałów takich jak ostatnio zdarza się, że atakują je przędziorki. Szkodniki zwalczamy środkami Cascade, Torque, Talstar, Karate lub Polysect.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także