Salon w stylu folk

Salon w stylu folk

Kwieciste poduchy, ptaki na zasłonach i kogut w ramce to wnętrzarskie hity, doceniane na całym świecie. Designerzy chętnie sięgają po polski folk, tworząc oryginalne i funkcjonalne wnętrza.

salon w stylu folk- Folk to styl jednocześnie prosty i bogaty, zwłaszcza w kolory. Wystarczy jeden ludowy akcent, a już zmienia się całe wnętrze. Dobrze sprawdzają się wyszywane w kwieciste desenie poduchy czy zasłony z naturalnym motywem. Jeśli powierzchnia materiału, jak w przypadku zasłon, jest duża, nie musimy wzoru podkreślać dodatkowo kolorem, wystarczą modne wersje w odcieniach szarości czy czarno-białe - mówi Joanna Janicka-Jawor, dekorator z IKEA Katowice. - Możemy też skupić się na jednym większym, wielobarwnym motywie ludowym wplecionym na przykład w dywan. Staje się on wówczas zdecydowanym, mocnym punktem aranżacyjnym, do którego pasują proste meble i stonowane, jednolite kolory ścian. Kluczem w urządzeniu wnętrza z wykorzystaniem motywu folk jest bowiem umiar.

Wnętrzarskie hity to folkowe meble. Każdą część mieszkania da się urządzić polskim designem ludowym, nie wyłączając łazienki. Można zafundować sobie choćby wymalowaną w łowickie kwiaty, spełniającą wszystkie obowiązujące w XXI wieku normy hydrauliczne, umywalkę z białej gliny. W salonie świetnie prezentują się z kolei bukowe krzesła z zaokrąglonym oparciem, obitym tkaniną w łowickie pasiaki i owalny brzozowy stolik kanapowy z ornamentem ludowym. Hitem są też folkowe lampy albo pufy z ludowymi wzorami - w motywach kurpiowskich, łowickich, podhalańskich, kujawskich, podlaskich można przebierać do woli.

Aby skutecznie ożywić dom, wystarczy zaledwie kilka folkowych dodatków. Wielobarwne poduchy mogą służyć jako dekoracja lub podłokietnik na kanapę. Filcowe podkładki - jako dekoracja na stoły i komody. Pleciony kosz świetnie sprawdzi się w roli schowka na zabawki. Dołączona do niego poducha w tradycyjne malowanki z podtarnowskiego Zalipia (jak na zdjęciu wyżej) będzie z kolei idealnym siedziskiem dla pociech.

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także