Samoczyszczący się piekarnik

Samoczyszczący się piekarnik

Nikt nie lubi czyścić piekarnika. Na szczęście usuwanie zaschniętych zanieczyszczeń metodą tradycyjną, czyli za pomocą gąbki i odpowiedniego płynu, to nie jedyne rozwiązanie! Można to zrobić inaczej.

czyszczenie piekarnikaNa rynku dostępne są piekarniki z funkcją "samooczyszczenia", zwaną także czyszczeniem pirolitycznym. Posiadają one specjalny program, który rozgrzewa wnętrze urządzenia do temperatury około 500°C. W takich warunkach wszelkie zanieczyszczenia zostają zamienione w łatwy do usunięcia popiół. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę panującą wewnątrz podczas przeprowadzania procesu pirolizy, drzwiczki piekarnika zostają automatycznie zablokowane. To zapewnia bezpieczeństwo użytkowników i pozwala uniknąć przypadkowych oparzeń.

Z wykorzystaniem paneli katalitycznych można natomiast dbać o czystość piekarnika na bieżąco, w trakcie jego użytkowania. Są to specjalne wkłady znajdujące się zazwyczaj na bocznych, wewnętrznych ściankach. Posiadają strukturę papieru ściernego, która wyłapuje i spala zabrudzenia.

Innym rozwiązaniem ułatwiającym utrzymanie czystości jest supergładka emalia tzw. "a class clean", stosowana wewnątrz piekarników.

- Tworzy ona powierzchnię gładką jak szkło, pozbawioną porów, co zabezpiecza przed przywieraniem zanieczyszczeń - wyjaśnia Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka Candy Polska, producenta urządzeń AGD. - Dodatkowo, emalia tego typu nie wchodzi w reakcję z tłuszczami i cukrami pochodzącymi z pieczonych produktów. To pozwala na łatwe i szybkie czyszczenie wnętrza.

Na rynku dostępne są także piekarniki z funkcją czyszczenia parowego. Posiadają one pojemnik, który trzeba napełnić wodą, a następnie włączyć specjalny program. Pod wpływem tworzącej się pary zanieczyszczenia rozmakają. Dzięki temu można je łatwo usunąć przy użyciu zwykłej szmatki. Jeśli jednak nie posiadamy piekarnika z funkcją parową, możemy wykorzystać domowy sposób, który pozwoli uzyskać podobny efekt. Wystarczy napełnić naczynie żaroodporne wodą i wstawić do zwykłego piekarnika na kilka minut, ustawiając temperaturę około 140°C. Po ostygnięciu wnętrza zanieczyszczenia będzie można usunąć.

Oceń artykuł
4,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Sklepik (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także