Samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych

Samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych

Decydując się na samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych, możemy sporo zaoszczędzić na wykończeniu bądź remoncie wnętrz. Choć jest to czynność wymagająca precyzji, to jednak przy zachowaniu kilku podstawowych zasad i wykorzystaniu wysokojakościowych produktów nie sprawi ona większego problemu.

Przed lakierowaniem należy całkowicie odpylić podłogęW ostatnich latach tradycyjne podłogi drewniane wracają do łask - coraz więcej osób docenia ich trwałość i komfort. Naturalny materiał, z którego są wykonane, zapewnia doskonałą harmonię wnętrza, a dodatkowo minimalizuje obecność alergenów. Wytrzymałość takiego rodzaju powierzchni utrzymuje się przez długie lata, szczególnie jeżeli są one zabezpieczone w prawidłowy sposób przy pomocy odpowiednich środków.

Intensywnie użytkowane podłogi drewniane najlepiej pokryć warstwą lakieru. Taka forma ochrony nie tylko zapewni wytrzymałość na ślady codziennej eksploatacji, ale również podkreśli wyjątkowy urok naturalnego surowca. Lakierowanie jest czynnością, która wymaga sporo uwagi i precyzyjnych przygotowań, ale dobrze wykonana daje poczucie satysfakcji, a przede wszystkim pozwala na długi czas zachować piękną, drewnianą podłogę.

Czytaj także: Nowość! Bondex Extreme Oil. Zachowaj naturalne piękno drewna

Dokładne przygotowanie

Bez różnicy, czy będziemy lakierować nową podłogę, czy wcześniej używaną, musimy w odpowiedni sposób przygotować drewno na przyjęcie nowych powłok ochronnych. Aby osiągnąć równe i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń podłoże, najlepiej jest je wycyklinować. Jeżeli mamy do czynienia z pierwszym lakierowaniem nowo położonej podłogi drewnianej, zaczynamy od dokładnego posprzątania powierzchni. Lakierowanie powinno być ostatnią z czynności wykończeniowych, a na pewno nie powinno się zbiegać z innymi pracami, które mają miejsce w najbliższym otoczeniu.

Prace lakiernicze muszą być przeprowadzane w równym tempiePodstawową kwestią jest bowiem całkowite odpylenie podłogi. W tym celu należy ją dokładnie pozamiatać i odkurzyć. Podczas czyszczenia niezmiernie ważne jest także usunięcie wszelkich naleciałości i pozostałości, które mogły pojawić się w trakcie montażu, takich jak np. plamy kleju. Istotne jest także przygotowanie samego wnętrza. Optymalna temperatura powietrza podczas lakierowania to 15-25°C, a jego wilgotność musi mieścić się w granicach 40-60%. Przekroczenie tych zakresów może spowodować, że lakier nie odpowietrzy się odpowiednio i po wyschnięciu mogą pojawić się pęcherzyki na jego powierzchni.

Czytaj także: Starych mebli nie trzeba wyrzucać. Firma Bondex podpowiada, jak je odnowić

Natomiast w przypadku podłogi starej, ewentualne cyklinowanie i gruntowne czyszczenie przed lakierowaniem ma na celu usunięcie nie tylko samych zabrudzeń i pyłu, ale także wszelkich pozostałości po warstwach ochronno - pielęgnacyjnych, takich jak pasty woskowe czy środki nabłyszczające. Właściwie przygotowaną podłogę drewnianą lakierujemy tylko w uszczelnionym wnętrzu. Zabezpieczenie przed przeciągami pozwoli na uniknięcie ryzyka naniesienia kurzu bądź innych nieczystości, które mogłyby przykleić się do świeżej warstwy lakieru. Dlatego ważne jest oklejenie wejść np. folią malarską. Izolacja dodatkowo zapewni równomierne wysychanie. Cały czas należy utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu.

Precyzyjne lakierowanie Przystępując do lakierowania podłogi, należy zastanowić się na jakie uciążliwości możemy sobie pozwolić w trakcie wykonywania prac. Jeżeli chcemy wykonać je szybko, a dodatkowo uniknąć kontaktu ze specyficznym zapachem lakieru, to warto zastosować ekologiczny, szybko - schnący lakier akrylowo - poliuretanowy na bazie wody (np. Bondex Eco Parguet Varnish). Takie same właściwości ochronne gwarantuje również lakier poliuretanowy na bazie rozpuszczalników (np. Bondex Urethane Parquet Varnish). Czytaj także: Drewno w kolorze - kolorowa fantazja o drewnie ogrodowym

Warstwę lakieru po wyschnięciu można zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernymW procesie lakierowania bardzo ważna jest także dbałość o odpowiedni stan narzędzi. Wałki i pędzle muszą być oczyszczone z luźnych elementów. Najlepiej je wyczesać i odkurzyć, co zapobiegnie wypadaniu runa i włosia podczas lakierowania. Przed użyciem, lakier musi zostać gruntownie wymieszany. Jest to szczególnie ważne w przypadku lakierów matowych i półmatowych, które zawierają środek matujący. W naturalnym procesie osadza się on na dnie i aby osiągnąć równomierny połysk na całej powierzchni należy go dokładnie wymieszać przy pomocy czystego mieszadła. W przeciwnym razie może się okazać, że stopień matowienia będzie nierówny (będzie rósł wraz z ubytkiem lakieru w opakowaniu). Po tej czynności produkt musi odstać, aby się odgazował i odpienił.

Lakierowanie wymaga zazwyczaj naniesienia 2-3 warstw w zależności od tego, czy podłoga była wcześniej lakierowana. Nowa posadzka drewniana potrzebuje większej liczby powłok ochronnych. Wszystkie oprócz ostatniej po wyschnięciu można zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, po czym ponownie dokładnie oczyścić. Przed nałożeniem końcowej warstwy warto użyć dodatkowo ściereczek antystatycznych, które niemal całkowicie usuną kurz i zapobiegną jego przyleganiu.

Prace lakiernicze muszą być przeprowadzane w równym tempie, a nakładana ilość lakieru taka sama na każdej części powierzchni. Dzięki temu ostateczny efekt wizualny będzie jednolity i nie pozostawi widocznych łączeń. Zachowanie powyższych zasad pozwoli na dokładne wykonanie prac, których efektem będzie wytrzymała i piękna podłoga drewniana.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Bondex

Polecamy Ci również

Zobacz także