Samodzielne malowanie elewacji - jak się przygotować?

0
Samodzielne malowanie elewacji - jak się przygotować?

Malowanie ścian zewnętrznych jest trudniejsze od machania pędzlem na ścianach w mieszkaniu, i to nie tylko dlatego, że nieraz musimy sięgnąć po drabinę i rusztowania. Ale jest to możliwe do wykonania bez konieczności wzywania profesjonalnej ekipy malarskiej.

malowanie elewacji- Zanim podejmiemy się samodzielnego malowania ściany elewacyjnej, powinniśmy dokładnie wszystko zaplanować - mówi Wojciech Rybiński, ekspert firmy Global Point. - Dodatkowo musimy odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne akcesoria. Przed rozpoczęciem działań, koniecznie należy sprawdzić warunki pogodowe na dzień, w którym chcemy wykonać prace. Przede wszystkim nie może wtedy padać deszcz. Warto przeczytać etykietę farby - wielu producentów podaje informację dotyczącą optymalnej temperatury, w jakiej powinno nanosić się farbę. Zwykle jest to przedział od +5oC do +30oC.

Musimy zabezpieczyć elementy elewacji i budynku, których nie możemy zdemontować, a które mogą ulec zabrudzeniu. Do tego najwygodniej będzie użyć folii malarskiej oraz taśmy, która zamocuje ochronną warstwę.

- Trzeba też upewnić się, że powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta, sucha oraz spójna, a także czy nie ma na niej zarodników grzybów, bądź pleśni - dodaje Wojciech Rybiński. - Jeśli są, to należy je usunąć. Powinniśmy również zagruntować powierzchnię, by wzmocnić podłoże, zminimalizować jego chłonność, a co za tym idzie, zmniejszyć zużycie farby.

Tak rozplanujmy pracę, aby można było pomalować całą ścianę za jednym razem. Powinniśmy unikać sytuacji, w której będziemy zmuszeni malować jedną powierzchnię w dwóch turach. Może to bowiem skutkować tym, iż ściana będzie pokryta kilkoma odcieniami wybranego przez nas koloru. Najpraktyczniej jest kończyć malowanie w miejscu naturalnej przerwy, czyli na rogu ściany lub przy rynnie. Jeżeli zaś chodzi o akcesoria, to warto zaopatrzyć się w wałek, który będzie dobrany do podłoża, które chcemy pomalować. Przeznaczony do elewacji jest m.in. wałek do ścian elewacyjnych Globall, który posiada trudno ścieralną tkaninę odporną na rozdarcia. Jest on wykonany z poliakrylu, a za sprawą podkładu wykonanego z 6 mm gąbki, posiada dużą wydajność.

Oceń artykuł
3,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: o-GOK (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także