Sauna w domu

Sauna w domu

O tym, że sauna to relaks i zdrowie oraz sposób na odprężenie i poprawę krążenia, nikogo przekonywać już nie trzeba. To może być domowa namiastka spa.

Kabina saunyTym bardziej, że o miejsce dla niej w domu wcale nie jest tak trudno.

Kabina sauny to wolno stojąca konstrukcja z drewna odpowiedniej jakości, odpornego na dużą wilgotność i wysokie temperatury. Na rynku dostępne są gotowe kabiny. Można też zamówić ją "na wymiar". Standardowe mają zwykle powierzchnię od 1 m 1 m (dwie ławki do siedzenia) do 3 m 2,5 m. O ile to możliwe, zaleca się, by jeden z boków miał co najmniej 2 m długości. To umożliwi wyciągnięcie się na ławeczce. Na potrzeby czteroosobowej rodziny w pełni wystarczy kabina 2 m 2 m. Bez względu na wielkość, wysokość sauny to 2-2,5 metra.

Wymogi

Miejsce na saunę dobrze jest wygospodarować w łazience, obok kabiny prysznicowej. To pozwoli na szybkie schłodzenie rozgrzanego ciała. Jeśli to niemożliwe, warto przystosować pomieszczenie obok łazienki. Kratka ściekowa w podłodze niezbędna będzie tylko w przypadku instalowania sauny parowej. Poza tym, konieczna nie jest, choć niewątpliwie ułatwiłaby zmywanie posadzki. Istotne jest, by podłoga w pomieszczeniu z sauną była odporna na działanie wody i antypoślizgowa. Dobra więc będzie odpowiednia okładzina ceramiczna.

Ściany i podłogi

Ze względów higienicznych i estetycznych, w pomieszczeniu, w którym stanie sauna, korzystne będzie wyłożenie ścian płytkami ceramicznymi. Należy tu zastosować zaprawę klejącą o zwiększonej elastyczności i przyczepności, np. Atlas Plus.

Przed położeniem płytek zarówno ściany, jak i podłogi należy zabezpieczyć przed wodą i wilgocią, pokrywając je warstwą hydroizolacji, np. dwuskładnikową folią w płynie. By w przyszłości nie mieć kłopotów, uwagę należy zwrócić na fugę. Powinna być nie tylko elastyczna, ale także nienasiąkliwa z domieszką antybakteryjnego srebra, co nie pozwoli na rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Jako okładzina antypoślizgowa na podłogę, dobrym rozwiązaniem jest gres lub terakota. Dopełnieniem będzie pokrycie podłogi luźno położoną drewnianą kratką, zapobiegającą kontaktowi rozgrzanej stopy z okładziną.

Instalacja elektryczna

Samodzielny montaż kabiny nie stanowi problemu, ale jedno bezwzględnie należy zlecić fachowcowi - założenie instalacji elektrycznej i podłączenie pieca. Przypilnujmy tylko, żeby piec był jak najbliżej drzwi kabiny. Umożliwi to szybkie ogrzanie powietrza wpływającego z zewnątrz, a zarazem zapewni swobodny jego obieg. Wlot powietrza do kabiny sauny powinien znajdować się za piecem. Wylot, odprowadzający ogrzane powietrze, należy umieścić w suficie kabiny, jak najdalej od wlotu, np. po przekątnej pomieszczenia. Resztę - wyprowadzenie gorącego powietrza poza pomieszczenie z sauną - załatwi już domowa wentylacja. Dla wrażliwych

Sauna zapewnia dobry, zdrowy wypoczynek, ale korzystanie z niej wymaga kondycji. Nie każdy znosi temperatury sięgające 100 °C i podwyższoną (lub obniżoną, zależnie od typu sauny) wilgotność powietrza.

Tradycyjną saunę można zastąpić kabiną termiczną na podczerwień, czyli sauną infrared (IR). Zamiast pieca, grzeją w niej promienniki podczerwieni. Temperatura jest tam znacznie niższa: od 37 °C do 60 °C, bo ciepło nie podgrzewa powietrza, oddziałując tylko na użytkownika kabiny i jego siedzisko.

Łagodnie rozgrzewa, wnikając w głąb tkanek. Pobyt w takiej saunie z reguły trwa dłużej, co najmniej 30 minut, ale nie męczy użytkownika, bez względu na wiek i kondycję.

Kabiny IR wyglądem niewiele różnią się od domowych saun. Dostępne są też kabiny dwufunkcyjne: z promiennikami i piecem.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Daniel Szafruga (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także