Savoir-vivre sztućców nie tylko na karnawał. Jak nakryć...

Przyjaciele, rodzina, kontrahenci - w trakcie karnawału możemy organizować przyjęcia dla różnego towarzystwa. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z jego przygotowaniem, warto wcześniej zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Zestaw sztućców VirgaJak nakryć stół zgodnie z zasadami savoir-vivre'u? Jakie sztućce będą najlepiej pasować na konkretną okazję? I jak odpowiednio posługiwać się nimi podczas spotkania? Firma Gerlach, producent artykułów kuchennych, przygotowała zbiór podstawowych zasad dotyczących posługiwania się sztućcami, które wzbogacą wiedzę i pozwolą każdemu cieszyć się dobrą zabawą.

Czas karnawału to jeden z niepowtarzalnych momentów w roku, podczas którego każdy chciałby dobrze się bawić, a następnie zachować jak najlepsze wspomnienia - aż do następnej okazji. Zdarza się jednak, że popełniane przy stole gafy potrafią zepsuć nawet najlepszą zabawę. Nie wynika to ze złej woli, a z braku odpowiedniej wiedzy. Planując kolację lub przyjęcie, warto zatem poznać nie tylko zasady związane z ułożeniem zastawy czy sztućców, ale również z odpowiednim zachowaniem przy stole.

Czytaj także: Savoir-vivre przy stole - kilka podstawowych zasad

Jedno z podstawowych założeń, związane z dekoracją stołu, zakłada, że sztućce znajdujące się na nim powinny pochodzić z jednego kompletu. Należy je ułożyć wokół talerza podstawowego według kolejności użycia. Dlatego właśnie widelec, którym spróbujemy przystawkę, zostanie ułożony najdalej, kolejne miejsce zajmie łyżka do zupy, a obok niej znajdzie się widelec do dania głównego. Przy rozkładaniu powinno się zachować odstęp między nimi, naczyniem i krawędzią stołu, wynoszący ok. 1 cm. Noże, zwrócone ostrzem w lewo, oraz łyżki zawsze należy ułożyć po prawej stronie, natomiast widelce - po lewej. Z kolei łyżeczki lub widelczyki do deseru powinny się znajdować w górnej części, za talerzem podstawowym, przy czym rączka łyżeczki zawsze skierowana jest w prawo, natomiast widelca - w lewo.

Czytaj także: Obiadowy bon ton - przygotuj uroczystość rodzinną lub eleganckie spotkanie

Posługując się sztućcami należy stosować kilka zasad. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że raz wzięte ze stołu, nie mogą ani opierać się o niego częściowo, ani powrócić na wcześniejsze miejsce. Jeśli posiłek zostanie chwilowo przerwany, można jedynie pozostawić je skrzyżowane na talerzu. W takiej sytuacji nóż zawsze jest zwrócony w lewą stronę, a na nim zostaje ułożony widelec. Robiąc przerwę podczas jedzenia zupy, łyżkę należy pozostawić w środku. Natomiast po skończeniu tego dania - ułożoną na naczyniu, będącym podstawką głębokiego talerza lub filiżanki, w której zostało ono zaserwowane. Koniec dania głównego z kolei można zasygnalizować, kładąc sztućce równolegle do siebie, trzonkami skierowanymi w prawą stronę tak, aby tworzyły z krawędzią stołu kąt 45 stopni. Łyżeczka do kawy lub herbaty zawsze pozostaje na spodku, nigdy zaś w filiżance lub opierając się o spodek.

Umiejętne posługiwanie się sztućcami ułatwia wzajemne porozumienie się z gospodarzem lub kelnerem, któremu w dyskretny sposób dajemy znać, jakie są nasze oczekiwania. Natomiast przy bardziej wyszukanym i złożonym menu zawsze wiadomo z czego skorzystać, bez konieczności podpatrywania, jak radzą sobie inni goście. Nieznajomość powyższych zasad prowadzi często do mało komfortowego samopoczucia w towarzystwie oraz niezręcznych sytuacji. Czytaj także: Bal karnawałowy w... domu! Inspiracje home&you [GALERIA]

Propozycją perfekcyjnie odpowiadającą charakterowi każdego przyjęcia karnawałowego jest komplet sztućców Virga marki Gerlach, które są odzwierciedleniem nowoczesnego designu. Dzięki swojej masywności sztućce sprawiają wrażenie zarówno szykownych, jak i ekstrawaganckich. Dobrze oświetlone lub ułożone w pobliżu świec zachwycają delikatną linią, podkreśloną blaskiem polerowanej na lustrzany połysk powierzchni.

Oryginalne, kute sztućce Virga to idealna propozycja zarówno na nadchodzący karnawał, jak i na wiele innych okazji. Pasują zarówno do nowoczesnego jak i klasycznego wnętrza, dodają blasku każdej porcelanie i nigdy nie będą passé - dodaje Agnieszka Cichewicz, Brand Manager w firmie Gerlach S.A.

Czytaj także: Sylwestrowo-karnawałowy stół wymaga odpowiedniej zastawy [GALERIA]

Linia Virga to jednak nie tylko świetny design, oparty o nowoczesne trendy, ale również najlepsza jakość w swojej kategorii. Sztućce zostały wykonane z najwyższej klasy stali nierdzewnej o grubości 6 mm. Cena kompletu składającego się z 24 sztuk, przeznaczonego dla 6 osób, to 599 zł.

Więcej informacji na stronie internetowej www.gerlach.pl

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także