Skandynawski design

Skandynawski design

W domach naszych sąsiadów na północy jest dużo światła, króluje prostota i naturalność, co pomaga się zrelaksować.

styl skandynawski we wnętrzuNieustanny pośpiech, codzienna gonitwa i wieczny brak czasu - to wszystko sprawia, że coraz bardziej potrzebujemy odpoczynku i wytchnienia, również wokół nas. Zbytni przepych oraz nadmiar ozdób i rozmaitych dodatków po prostu nas męczy. Kiedy zaczynamy marzyć o prostocie, idealny wydaje się styl skandynawski. Jego cechy charakterystyczne to dużo światła, naturalność i prostota - proste linie, naturalne materiały oraz jasne barwy i pastelowe odcienie. Wszystko to powoduje, że łatwiej nam się zrelaksować. Te zasady obowiązują we wnętrzach i w otoczeniu domu.

Dom w stylu skandynawskim przypadnie do gustu nie tylko młodym, ale także nieco starszym osobom. To neutralna, bardzo przyjazna przestrzeń, w którą wpisana jest wyjątkowo ciepła i spokojna atmosfera. Takie miejsce po prostu zaprasza do odpoczynku i wyciszenia. Jest idealne jako przystań po zmaganiu się z nie zawsze łatwą codziennością...

Przepisy zamorskich sąsiadów na przytulny dom

Styl skandynawski to przykład nowoczesnej minimalistycznej aranżacji. Co jeszcze kryje się za nazwą nawiązującą do uznanego designu i trendów z mroźnej Północy?

Domy i mieszkania Skandynawów są bezpretensjonalne, proste w swej formie, a przede wszystkim praktyczne i wygodne. To białe ściany, drewniane podłogi i drzwi oraz okna bez firanek.

Spragnieni jasnych przestrzeni Skandynawowie postanowili wprowadzić do swoich wnętrz jak najwięcej światła i powietrza. To właśnie dlatego okna nie są zakrywane firankami czy zasłonami - by słońce dłużej przebywało w domu, a podłogi są najczęściej białe lub w naturalnym odcieniu, by lepiej odbijały światło i tworzyły ciepłą, przytulną atmosferę.

Współczesny styl skandynawski to wnętrza pełne przestrzeni, światła i bieli, które wypełniają bardzo dobrze dobrane i wygodne w użytkowaniu meble, rustykalne dodatki, materiały w naturalnych kolorach. To również kolorowe przedmioty umiejscowione w różnych częściach domu, ubarwiające wnętrze i ożywiające całość. Przede wszystkim jednak styl skandynawski to stosowanie wielu motywów drewnianych, często bielonych, dla stworzenia bardziej przytulnego klimatu. Ponieważ skandynawski styl to przede wszystkim minimalizm, dlatego warto sięgać po najprostsze rozwiązania: sosnowe deski na podłogach, parapety z drew-na naturalnego, drzwi w stanie naturalnym lub w jasnym odcieniu. Żyjący w zgodzie z naturą mieszkańcy Skandynawii wśród wszystkich materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych najbardziej pokochali właśnie drewno. Łatwo dostępne, trwałe, o wspaniałych walorach estetycznych, a przede wszystkim ekologiczne, zdrowe i zawsze na czasie. Warto zastosować wysokiej jakości drewno, zarówno na podłogach, jak i w innych elementach.

W aranżacjach skandynawskich projektantów najczęściej występuje ono w swojej naturalnej postaci. Drewno można pozostawić naturalnej postaci lub - dla zwiększenia efektu przestronności - przemalować je lub zabejcować (stylowo, na biało). Pojawia się również w wielu innych stylach dekoratorskich: jest unowocześniane, postarzane, szlifowane.W skandynawskich domach często można spotkać również drewno na ścianach. Do łask powróciła boazeria, która świetnie nadaje się do wnętrz w rustykalnym - mówi Agata Kozyr z firmy Remix. - Jest dość łatwa do ułożenia, bardzo trwała i wygodna w użytkowaniu. Innym przykładem zastosowania drewna są panele ścienne lub sufitowe, które doskonale nadają się do domków na wsi lub nad morzem, wprowadzając do wnętrza nadmorski charakter.

Zastosowanie jedynie niezbędnej liczby szafek pozwala na optyczne powiększenie każdej powierzchni. Pomalowane na biało, drewniane meble w kuchni pomagają utrzymać porządek i czystość, a wygodne sofy w salonie zapewniają relaks i odpoczynek. Niewielka ilość bibelotów i dekoracyjnych dodatków jest zawsze dobrze przemyślanym wyborem. Proste świeczniki, świece, doniczki z kwiatami, które wprowadzają kolor i świeżość do wnętrz, lustra w oryginalnych ramach, metalowe proste lampy i obrazy, to wyposażenie, które najczęściej można spotkać w domach urządzonych w tym stylu.

Ten styl ma ponad 100 lat!

Styl skandynawski, wywodzi się z twórczości szwedzkiego malarza i architekta Carla Larsson'a (1853-1919) - autora cyklu obrazów, ilustrujących codzienne życie twórcy i jego rodziny. W roku 1888 Carl i jego żona Karin wprowadzili się do posiadłości w miejscowości Sundborn w środkowej Szwecji. Dom został urządzony wedle ich artystycznych wizji, a pomysły na wystrój zostały rozpowszechnione dzięki twórczości Carla - cyklowi obrazów, na których wnętrze domu jest tłem codziennych zajęć i zabawy jego rodziny. Dzieła zwróciły uwagę zupełnie nowym sposobem aranżacji wnętrz. Dominowały jasne i naturalne odcienie tkanin, odbijające wpadające oknami światło, proste, drewniane sprzęty. Wystrój uwieczniony na obrazach artysty (m.in. Letni poranek, Okno w kwiatach, Martina przy oknie) - stał się na ponad 100 lat trendem, modą, która wpłynęła na wygląd wielu szwedzkich domów, gdzie ceni się harmonijne połączenie wygody i funkcjonalności. A domek w Sundborn jest atrakcją turystyczną okręgu Dalarna.

Współczesna wersja designu

Podstawowymi wyznacznikami stylu skandynawskiego są: umiarkowanie, naturalność, funkcjonalność. Wnętrza wyróżnia prostota i oszczędność form, a jednocześnie wielki komfort użytkowania. Nie są one zaaranżowane "na pokaz" - każdy element w nich ma służyć wygodzie mieszkańców i gości. Kluczową rolę odgrywają jasne, naturalne barwy. Jako bazę najczęściej stosuje się biel - neutralną i świeżą, a także stonowane beże, delikatne szarości i błękity. Taka świetlista paleta kolorystyczna doskonale sprawdzi się również w naszych wnętrzach, dodając im przestrzeni i "oddechu". Intensywne akcenty kolorystyczne, o ile już się pojawiają, to stosowane są z dużym umiarem.

Ważną cechą wnętrza skandynawskiego są też naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień, wiklina, czasami - metalowe detale.

Tak zaaranżowane, jasne, przestronne pomieszczenia zachęcają do relaksu i miłego spędzania czasu. Choć proste w formie, nie są jednak chłodne - stanowią doskonałą ostoję życia rodzinnego i towarzyskiego.

wnętrze sypialni
kuchnia w stylu skandynawskim
aranżacja salonu
pomysł na sypialnię
mieszkanie w stylu skandynawskim
salon - styl skandynawski
meble w salonie
meble do mieszkania
salon - meble wypoczynkowe
Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także