Sokownik i drylownica czyli akcesoria do soków

Sokownik i drylownica czyli akcesoria do soków

Na targach, działkach i w ogrodach sezonowe owoce kuszą nas feerią barw i zapachów. Spożywamy je na surowo, w deserach, pysznych naleśnikach a także wszelkiego rodzaju sokach i kompotach ochładzających nasze ciała podczas dotkliwych upałów. A przetwory? Znów po latach zapomnienia powracają do łask, bo przecież nadal najlepiej smakuje to co domowe, przygotowane z najlepszych produktów, w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie sprawdzone przepisy kulinarne.

domowy sok

W dzisiejszych czasach możemy znacznie ułatwić sobie prace związane z przyrządzaniem owocowych potraw i napojów, sięgając choćby po niezwykle praktyczne urządzenie - poręczną drylownicę, dzięki której szybko pozbędziemy się pestek np. z wiśni. Prosta w obsłudze, lekka i niezajmująca wiele miejsca może być używana przez każdego.

drylownicasokownik

sokownik - zastosowanieBardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest także dobrej jakości trzyczęściowy sokownik. Dzięki niemu możemy przygotować wspaniałe soki na jesień i zimę.  Obsługa sokownika wymaga oczywiście większej uważności aniżeli użytkowanie urządzeń takich jak drylownica, ale nie jest skomplikowana. Najpierw napełniamy wodą dolne naczynie około 3 cm poniżej górnej krawędzi, następnie nakładamy środkowe i górne naczynie. W górnym naczyniu umieszczamy przygotowane umyte owoce, zasypując je odpowiednią, zgodną ze wskazówkami producenta ilością cukru, a następnie nakrywamy cały zestaw pokrywą zaciskając zacisk na wężyku i zakładając za ucho środkowego garnka. Teraz wystarczy tylko ustawić sokownik na kuchence  i doprowadzić do wrzenia, pamiętając by płomień nie wychodził poza krawędź naczynia. Sok zacznie uwalniać się i gromadzić w naczyniu środkowym, w zależności od rodzaju owoców po około 20 minutach np. gdy przygotowujemy sok z truskawek lub 50 minutach gdy chcemy uzyskać sok z jabłek lub gruszek. Po około 15 minutach od zagotowania się wody trzeba otworzyć zacisk i zlewać sok bezpośrednio do wcześniej umytych i osuszonych butelek lub słoików.
Pamiętajmy by po napełnieniu słoików natychmiast je zakręcić. Następnie naczynia wypełnione sokiem pasteryzujemy w garnku z wodą około 30 minut od zagotowania wody.

Smak i aromat samodzielnie przygotowanych soków przez cały rok będzie nam przypominać letnie dni, podczas których drzewa uginały się pod ciężarem dorodnych darów natury a pomiędzy często niepozornymi liśćmi i łodygami roślin wyglądały wielobarwne owoce. Na pewno warto posiadać w domu taką smaczną pamiątkę z wakacji, która nada kolorów długim zimowym wieczorom i pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galicja

Polecamy Ci również

Zobacz także