Spór między tymi, którzy preferują okna drewniane, i...

Spór między tymi, którzy preferują okna drewniane, i...

Zwolennicy drewna przekonują, że to materiał ekologiczny. To ważny argument. Budując dom, coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby wykorzystywane materiały były nie tylko dobrej jakości, ale także przyjazne dla naszego zdrowia i środowiska.

Okno marki MS więcej niż oknaJak wygląda kwestia bezpieczeństwa i recyklingu w przypadku okien wykonanych z PVC? Coraz lepiej. To kolejny atut tych okien.

Głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji okien plastikowych jest polichlorek winylu. PVC, bo tak brzmi prawidłowy skrót od angielskiej nazwy PolyVinyl Chloride, jest tworzywem sztucznym, szeroko wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu ze względu na łatwość obróbki i dużą wytrzymałość mechaniczną. Jest to materiał w pełni bezpieczny dla człowieka. Wykonuje się z niego m.in. rurki do transfuzji i worki na krew, naczynia czy rury wodno-kanalizacyjne, a więc przedmioty pozostające w dużo bliższym kontakcie z człowiekiem niż okna. Polichlorek winylu nie stanowi zagrożenia zarówno podczas eksploatacji, jak i w trakcie wykonywania stolarki, czyli np. cięcia i gięcia profili okiennych. Nie wydziela też niebezpiecznych substancji.

Czytaj także: Okna plastikowe pod lupą - wywiad z ekspertem MS więcej niż OKNA

Dzięki procesowi recyklingu, który w przemyśle odbywa się na szeroką skalę - PVC jest także materiałem przyjaznym dla środowiska. Raz wytworzone tworzywo można wykorzystać jeszcze 7-krotnie.

- Wszelkie ścinki z produkcji zabierane są przez wyspecjalizowane firmy, które następnie je oczyszczają, mielą i robią z nich materiał, który jest ponownie wykorzystywany do produkcji okien - mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji w firmie MS więcej niż OKNA. - Przetworzony proszek stosowany jest zwykle jako wnętrze profilu, a zewnętrzne - widoczne ścianki tworzone są z materiału pierwotnego. Dzięki temu stolarka kupowana w sklepach jest tańsza, a jednocześnie zachowuje wszystkie swoje właściwości - dodaje ekspert.

Czytaj także: Z czego ma być nasze okno? Drewniane na pewno się nie wypaczą

Podobnie dzieje się w przypadku utylizowania starych okien. Co prawda w Polsce nie mamy jeszcze do czynienia ze zjawiskiem masowej wymiany starszych i już zniszczonych produktów na nowsze - tak jak dzieje się chociażby na zachodzie Europy. Musimy bowiem pamiętać o tym, że produkty wykonane z PVC mają w naszym kraju stosunkowo krótką historię. Jednak postęp w produkcji jest tak duży, że okna plastikowe można uznać za najnowocześniejszy produkt budowlany.

Moda na plastik pojawiła się na dobrą sprawę dopiero w latach 90. XX wieku. W Niemczech, gdzie okna z PVC wykorzystywane były znacznie wcześniej, istnieją zakłady dysponujące technologią, która pozwala dosłownie zmielić całe i zużyte okno, a następnie oddzielić poszczególne elementy składowe, czyli m.in. stal, aluminium i szkło. Następnie trafiają one do ponownego przetworzenia. Można zatem zakładać, że wraz z pojawieniem się podobnej sytuacji w naszym kraju, powstaną też firmy, specjalizujące się w niszczeniu i przetwarzaniu okien z PVC.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: mu (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także