Sposób na małe wnętrza - funkcjonalność nie zawsze...

0
Sposób na małe wnętrza - funkcjonalność nie zawsze...

Na małe mieszkania decydujemy się najczęściej ze względów ekonomicznych - każdy dodatkowy metr winduje cenę o kilka tysięcy złotych w górę. Jak je zagospodarować?

Drzwi przesuwne, montowane na ścianieMinusy niewielkiej powierzchni są oczywiste, jednak przy jej rozsądnym zagospodarowaniu może się okazać, że wyszliśmy na plus, na pewno finansowo. Mniej metrów kwadratowych - to niższe koszty wykończenia i utrzymania mieszkania. Zaoszczędzone pieniądze warto zainwestować w rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystać małą powierzchnię.

Kluczem do sukcesu są rozwiązania łączące estetykę z funkcjonalnością. Z jednej strony trzeba pamiętać o tym, że liczy się każdy metr kwadratowy, z drugiej wybierać takie elementy wyposażenia, które nie przytłoczą i tak już małych pomieszczeń.

Czytaj także: hJak urządzić funkcjonalną łazienkę? Kluczowy jest przemyślany projekt i jego konsekwentna realizacja

Na przykład urządzając sypialnię, można poszukać łóżka z wysuwanymi szufladami lub podnoszonym materacem. Jeśli zdecydujemy się na zwykłą ramę na czterech nogach - warto schować pod nią pojemniki na nieużywane na co dzień przedmioty, np. walizki, buty narciarskie czy dodatkowy komplet pościeli. Szybko docenimy dodatkowe miejsce do przechowywania, które będzie pojemne i prawie niezauważalne.

Podobny efekt możemy uzyskać w kuchni zabudowując szafki pod sam sufit. Taką możliwość dają nam meble robione na wymiar. Jeśli odpowiednio je zaprojektujemy, nie musimy się martwić, że przytłoczą wnętrze - przeszklenia i drzwiczki dzielone na dwie części powinny rozwiązać sprawę.

Czytaj także: Drzwi przesuwne ASTRO Lux - oszczędność miejsca w najlepszym wydaniu

Tradycyjne skrzydło drzwiowe- Jednym z rozwiązań, które pozwoli zaoszczędzić miejsce, są drzwi przesuwne - mówi Adam Hucz z firmy INVADO. - Świetnie sprawdzają się w małych, a także trudno ustawnych wnętrzach, w których meble znajdują się blisko drzwi i mogą kolidować z tradycyjnie otwieranym skrzydłem. Decydując się na system przesuwny, warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze - drzwi naścienne czy chowane w ścianę. Te pierwsze są łatwiejsze w montażu, ale przez to, że nachodzą na ścianę, odbierają możliwość jej zaaranżowania. Nie można zamontować na niej półek, obrazków czy przełączników światła. Nieco tańszym, ale równie funkcjonalnym rozwiązaniem są drzwi łamane, kojarzące się z niegdyś popularnymi drzwiami harmonijkowymi. Są jednak o wiele solidniejsze i sprawniejsze. Podczas otwierania łamią się na pół, dzięki czemu zajmują mniej miejsca niż tradycyjne skrzydło. Czytaj także: Jak powiększyć mały pokój? Poznaj skuteczne triki marki Dekoral

Małe mieszkanie wymaga nie tylko umiejętności planowania przestrzeni i rozwiązań, ale czasem także pójścia na kompromisy. Nasze cztery kąty powinny nie tylko cieszyć oko lecz sprawiać, że będzie nam się mieszkało komfortowo i przyjemnie. Ważna jest np. spójność stylistyczna - jeśli każde pomieszczenie urządzimy w innym stylu - mieszkanie będzie sprawiało wrażenie chaotycznego. Idąc tym tropem - do łączących się pokoi warto wybrać jednakową podłogę. Wykorzystując inne aranżacyjne triki powinniśmy osiągnąć świetny efekt. Wrażenie głębi i przestronności uzyskamy np. dzięki zawieszeniu na ścianie lustra, które będzie odbijało jaśniejszą lub bardziej atrakcyjną część wnętrza.

Oceń artykuł
3,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także