Sprawdź nasze triki jak poradzić sobie z generalnymi porządkami

7
Porządki domowe
Sprzątanie nie musi być strasznie ciężką czynnością. Znając parę praktycznych trików sprzątanie stanie się lekkie, łatwe i przyjemne.

Odkurzanie lub zmywanie podłóg to drobiazg w porównaniu z usunięciem gumy do żucia z ulubionego fotela lub z umyciem żaluzji.

Warto poznać kilka trików, które ułatwią nam walkę z takimi niespodziankami i przyśpieszą generalne porządki.

Sprawdź: Domowe sposoby na sprzątanie

Podczas mycia okien pojawiły się smugi. Przetrzyjmy wewnętrzną stronę okna ruchami pionowymi, a zewnętrzną poziomymi, żeby się zorientować, po której stronie są niedoskonałości. Łatwo wtedy stwierdzić, jakie miejsce trzeba dokładniej umyć.

Z kafelków trudno usunąć ślady mydła. Przed ich umyciem warto przez dwie, trzy minuty kierować na nie gorącą wodę z prysznica. Para namoczy nalot i jego usunięcie będzie łatwiejsze. Do tapicerki przykleiła się guma do żucia. Należy przyłożyć do niej kostkę lodu, a kiedy stwardnieje pod wpływem zimna, zdrapać np. łyżeczką. Ewentualne resztki trzeba, niestety, cierpliwie „przeczesać” igłą.


Na żaluzjach osiadł kurz. Ich czyszczenie będzie mniej pracochłonne, kiedy zrobimy to w bawełnianych rękawiczkach. Palce rękawiczek moczymy w roztworze z octu i wody (1:1) i przeciągamy kolejno po listewkach, płucząc co jakiś czas rękawiczkę w czystej wodzie.
Na meblach zostały plamy ze stearyny. Z powierzchni drewnianych usuniemy ją, zmiękczając suszarką do włosów ustawioną na gorący nawiew. Po zebraniu stearyny papierowym ręcznikiem resztki zmywamy szmatką zamoczoną w occie zmieszanym z wodą. Do stearyny, która wylała się na tapicerkę, przykładamy lód, a następnie zeskrobujemy. Jeśli pozostaną jeszcze jakieś resztki, nakrywamy plamę papierowym ręcznikiem i przeprasowujemy.

Przeczytaj: Jak dbać o czystość płytek ceramicznych w kuchni i łazience

Naklejone przez dziecko nalepki nie chcą zejść z szyby lub powierzchni mebli. Przykładamy do niej na kilka minut szmatkę zwilżoną olejem. Nalepka powinna zejść sama, a resztki kleju można zetrzeć, używając octu.
Na reprezentacyjnym fotelu są kłaczki sierści domowego ulubieńca. Sierść kota lub psa usuniemy, przykładając do powierzchni tapicerki (nie przesuwając, żeby się nie zmechaciła) taśmę klejącą lub plaster.

Wewnątrz słuchawki prysznicowej osiadł kamień i woda sączy się tylko cienkim strumykiem. Słuchawkę owijamy torebką foliową wypełnioną ¼ szklanki sody oczyszczonej i szklanką octu. Przyklejamy przylepcem lub przywiązujemy sznurkiem i zostawiamy na godzinę. Kamień zniknie, a słuchawka będzie błyszczała jak nowa.


Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marzena Krzewicka

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także