Sprzątanie po remoncie – jak to zrobić skutecznie i sprawnie

0
Sprzątanie po remoncie – jak to zrobić skutecznie i sprawnie
Koniec remontu to nie koniec zmartwień! Trzeba jeszcze posprzątać!

Remont skończony. Nowy wystrój mieszkania cieszy oczy, ale żeby w pełni go docenić, trzeba po remoncie posprzątać.

Mop paskowy

Dobry mop paskowy to sprzymierzeniec w sprzątaniu nie tylko po remoncie.

Vileda
Ściereczka do sprzątania

Do sprzątania wybierzmy ściereczki dobrej jakości, które są chłonne i nie pozostawiają smug.

Vileda
Funkcjonalna ściągaczka do okien

Czyszczenie okien ułatwi ściągaczka do szyb, która zasysa wodę i brud i nie pozostawia smug.

Vileda
Szczotka do podłogi

Bardzo praktyczne są szczotki do podłogi wykonane z połączenia gąbki i włosia (nie wzbijają kurzu, za to skutecznie go zgarniają).

Vileda

Sprzątanie po remoncie – strategia i planowanie

Tajemnica sukcesu skutecznego sprzątania po remoncie tkwi w odpowiednim zaplanowaniu prac i przygotowaniu sprzętu, który nam ułatwi zadanie. Musimy wziąć pod uwagę, że będzie trzeba doprowadzić do porządku różne powierzchnie – wykonane z różnych materiałów. Ponieważ mają one zróżnicowaną odporność na środki chemiczne, zastanówmy się najpierw, jakie środki do czyszczenia będą nam potrzebne i zaopatrzmy się w nie (w ferworze sprzątania nie będzie nam się chciało iść do sklepu, a użycie nieodpowiednich środków czyszczących może np. zniszczyć powierzchnie nowych mebli).
Pozostały po remoncie kurz i plamy mają to do siebie, że są często trudne do usunięcia. Dlatego warto mieć pod ręką wszystkie akcesoria, które ułatwią nam porządki i niczego przy tym nie uszkodzą. Delikatniejsze powierzchnie, takie jak np. meble, możemy wyczyścić używając jedynie wody. W przypadku np. plam z farb na bazie wodnej wystarczy przetrzeć zabrudzoną framugę wilgotną dobrej jakości ściereczką, która również ma właściwości elektrostatyczne – wyjaśnia Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.
Do oczyszczenia podłóg z kurzu świetnie nadają się szczotki zbudowane z dwóch rodzajów materiałów – gąbki oraz włosia. Zbierają one dokładnie pył i kurz, a przy tym nie wzbijają ich w powietrze.

Polecamy: Fototapety - sposób na metamorfozę wnętrza

Sprzątanie od góry do dołu

Podstawową zasadą skutecznego sprzątania po remoncie (i każdego innego), jest to, żeby porządki robić od góry do dołu. W ten sposób nie będziemy sobie brudzić wyczyszczonych już powierzchni.
Zaczynamy od czyszczenia sufitu, potem lamp i ścian, następnie myjemy okna, szorujemy meble i wreszcie kończymy na odkurzeniu i umyciu podłogi.

Polecamy: Tania łazienka, czy jak niskim kosztem urządzić funkcjonalną łazienkę

Po remoncie możemy natrafić na zabrudzenie bardziej uciążliwe niż zwykle. To newralgicznych punktów należą okna.
Okna to ten element mieszkania, na którym najbardziej widać pozostałości po pracach remontowych. Pokryte grubą ilością pyłu nie pozwalają przebić się słońcu do wnętrza. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzi się ściągaczka do szyb. Dobre urządzenie tego typu nie tylko zasysa wodę i brud, ale jednocześnie eliminuje problem nieestetycznych smug. Cały proces mycia można zamknąć w dwóch etapach: spryskania powierzchni płynem, przetarcia szmatką i użycia ściągaczki. Bardzo dobrze i zarazem szybko usuwa kurz i plamy z szyb, pozostawiając je bez ani jednej smugi – mówi Piotr Piecha.
Płaszczyzną, która najczęściej cierpi podczas remontu mieszkania jest podłoga (oczywiście zakładając, że to nie ją wymienialiśmy). Podłogę wprawdzie powinniśmy zabezpieczyć folią malarską, ale i tak zdarza się, że folia gdzieś zagnie się, czy rozedrze, a podłogę pokrywają kleksy z farby. Do mycia podłogi z takimi zabrudzeniami warto wybrać szeroki mop paskowy, który pomoże nam usunąć uporczywy brud, nie zostawiając smug. Pamiętajmy, żeby do mycia podłogi stosować środki przeznaczone do materiału, z którego jest wykonana podłoga.

Poznaj: Sposoby na różne podłogi - jak czyścić panele, a jak wykładzinę i inne rodzaje podłóg

Sprzątanie po remoncie raczej nie jest przyjemnością, ale przebywanie w wyremontowanym i wysprzątanym mieszkaniu – to już przyjemność wielka.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Vileda

Polecamy Ci również

Zobacz także