Stanowisko pracy - wygodne, prawidłowo oświetlone i...

0
Stanowisko pracy - wygodne, prawidłowo oświetlone i...

Słoneczne dni to atrybuty wiosny, które sprzyjają wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu. Gdy jednak gorsza pogoda lub codzienne obowiązki uziemiają nas w czterech ścianach, pamiętajmy o tym, by nie zastygnąć w bezruchu przy biurku lub na kanapie.

Prawidłowe oświetlenie mieszkania według Kobi LightDobrze siedzieć

Aby porzekadło "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" w pełni oddawało stan psychofizyczny domowników, mieszkanie powinno być urządzone według pewnych standardów wygody. Bardzo ważnym wyznacznikiem relaksu jest odpowiednia twardość sofy, wersalki czy łóżka. Materac, na którym wypoczywamy, powinien dopasować się do kształtu ciała, zapewniając kręgosłupowi ułożenie w naturalnej pozycji (leżąc na wznak - w kształcie litery "S", leżąc na boku - w pozycji zbliżonej do prostej). Należy unikać rozwiązań zbyt twardych, podpierających ciało jedynie w kliku punktach oraz zbyt miękkich, w których będziemy się zapadać. Równie ważnym czynnikiem, wpływającym na stan kręgosłupa jest domowe stanowisko pracy.

Czytaj także: Oświetlenie mieszkania - nie psuj sobie wzroku! Jak rozplanować lampy w domu?

Organizując przestrzeń wokół biurka trzeba pamiętać, by poszczególne jej elementy (krzesło, klawiatura komputera, ekran czy samo biurko) były ustawione w optymalnej odległości do siebie i użytkowników. Siedzisko powinno znajdować się na wysokości, umożliwiającej zgięcie kolan pod kątem prostym oraz płaskie ułożenie stóp na podłodze. Na szczęście większość dostępnych dziś krzeseł ma możliwość regulacji wysokości czy kąta nachylenia oparcia. Klawiaturę ustawiamy 10-15 cm od krawędzi biurka, natomiast ekran stoi na wprost oczu, w odległości 40-75 cm od nich.

Dobrze widzieć

Oświetlenie może bezpośrednio wpływać nie tylko na wzrok, lecz również na ułożenie ciała, a w efekcie na nasz kręgosłup. Dlatego wybór i rozmieszczenie lamp należy tak rozplanować, by maksymalnie ułatwiały one korzystanie z pomieszczenia, nie męcząc przy tym oczu. Niewyraźny efekt półmroku lub przeciwnie zbyt jasne wypełnienie wnętrza mogą bowiem negatywnie rzutować na aktualne samopoczucie czy nawet stan zdrowia.

Czytaj także: Energooszczędność - przymus, ekotrend czy przywilej?

- Obecnie z powodzeniem wprowadzamy w domach wyraźny podział na źródła światła przeznaczone do konkretnych miejsc czy czynności - zauważa Maciej Kędzior z firmy Kobi Light, producenta i dystrybutora oświetlenia. - Wśród popularnych rozwiązań znajdują się m.in. lampki biurkowe i podłogowe, oprawy do mebli oraz do wbudowania w ścianę lub sufit. Oświetlenie zamontowane w wybranych elementach umeblowania sprawdza się doskonale zarówno nad blatem kuchennym, łazienkowym lustrem, jak i w gabinecie nad biurkiem. W ostatnim przypadku w dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się tradycyjne lampki stojące.

Prawidłowe oświetlenie mieszkania według Kobi LightOprawy ścienno-sufitowe, lampy nocne i podłogowe to natomiast sposób, by w każdym pomieszczeniu wybrana strefa była właściwie oświetlona. Bardzo duża trwałość oraz energooszczędność, stosowanych coraz powszechniej ledowych lub kompaktowych źródeł światła sprawia, że instalacja ich w wielu różnych miejscach nie wiąże się ze zwiększeniem kosztów eksploatacji. Można więc spokojnie pozostawić np. w salonie również centralny żyrandol.

Czytaj także: Wnętrze urządzone światłem, czyli jak wykorzystać oświetlenie w aranżacji mieszkania

Dobrze mieszkać

Wygodne mieszkanie to prywatna przestrzeń, w której całe wyposażenie jest w pełni dostosowane do potrzeb użytkowników. Aby jednak przyjemnie i zdrowo z niego korzystać, warto nieco szerzej spojrzeć na możliwości osiągania należnego komfortu. Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze. Poranna gimnastyka, przerwy w pracy przy biurku (zwłaszcza przed ekranem komputerowym), ćwiczenia rozluźniające w trakcie dnia czy wieczorny, orzeźwiający spacer to tylko kilka sposobów, które pomogą nam poczuć się lepiej, nabrać energii i po prostu umilić czas.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także