Stare meble w nowym stylu

Stare meble w nowym stylu

Trzymać się starych, sprawdzonych wzorców czy postawić na nowoczesność? Wybrać to, co znane, czy zaryzykować spotkanie z czymś nowym? A może „zjeść ciastko i mieć ciastko”? To wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Aktualne trendy wnętrzarskie przywracają do łask wzory i kolory nawet sprzed półwiecza, nie rezygnując przy tym z dobrodziejstw najnowszych rozwiązań. Proste formy oraz kolor stanowiący główną ozdobę, do tego nowoczesne technologie i materiały, a wszystko to opatrzone szlachetnie minimalistycznym tłem - oto modne mieszkanie.

kolorowe fotele

Siła tradycji

Patrząc na niektóre stylowe meble, nawiązujące swą formą do minionych epok, można czasem mieć wątpliwość: jak i do czego należy ich używać. Zdarza się, że nie przypominają one funkcjonalnych elementów wyposażenia, lecz ekspozycję muzealną z karteczką „Nie dotykać”. Na szczęście, popularne dziś projekty sof, kanap czy foteli akcentują ich prawdziwie tradycyjną (a właściwie najbardziej oczywistą) rolę - mają  zapewniać wygodę i wypoczynek. Meble cieszą oko, ale przede wszystkim zachęcają do tego, by z nich korzystać. Dotyczy to także modeli wykonanych na modłę, wciąż  popularnego, stylu retro. Dodatkowo, obecna moda pozwala na dopasowanie zupełnie nowych elementów do już posiadanych - warto skontrolować strych albo przejrzeć zasoby starszych członków rodziny i zastanowić się, czy odrestaurowany stolik z lat 60. lub spisana już na straty lampa nie staną się doskonałym uzupełnieniem nowiutkiego, modnego kompletu wypoczynkowego.

fotel w stylu retroPraktyczna nowoczesność

Nowe technologie sprawiają, że meble są nie tylko wygodne i ładne, ale też bardzo trwałe. Nie musimy się już obawiać, że ich użytkowanie spowoduje jakieś uszkodzenia. Nowoczesne konstrukcje kanap i foteli są stabilne i wytrzymałe, siedzenia i oparcia nie odkształcają się (co służy także naszemu zdrowiu, zapewniając stabilne podparcie dla kręgosłupa), a materiały obiciowe zachowują swoje barwy. Trwałość kolorów jest tak istotna, bo najmodniejsze są teraz kolory wyraziste, soczyste, jak intensywny żółty, różowy, pomarańczowy czy turkusowy.

Idealny mariaż

Pogodzenie tradycyjnych i nowoczesnych form może, a nawet powinno następować też w obrębie jednej kolekcji czy konkretnego modelu. - Dużą popularnością cieszą się rozwiązania, które łączą klasycznie elegancki, lekki design z supermodnym kolorem np. tropikalnego nieba, zachowując niezbędne wyznaczniki komfortu – informuje Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych – Niemałe zainteresowanie wywołują również propozycje przywołujące miłe skojarzenia z wybranymi zjawiskami, miejscami, ale i ze słynnymi postaciami. Przykładowo, delikatne, subtelne kształty i wzory doskonale pasują do wizerunku ikon kobiecej urody. Ważne, by wszystkie detale konstrukcji stanowiły tu zawsze spójny obraz cech pierwowzoru, na który się powołują.

wnętrze w stylu retro

Odpowiednie tło

Kompletując wyposażenie, warto pamiętać, że meble o intensywnych kolorach potrzebują odpowiedniego tła, najlepiej takiego, które będzie eksponować ich urodę. Ciekawie wpasują się one w minimalistyczne wnętrza. Białe ściany i jasna drewniana podłoga, czyli gustowna prostota - to znak rozpoznawczy tzw. stylu skandynawskiego. Na północy liczy się zapewnienie pomieszczeniom jak największej ilości światła dziennego. Zbędne są firanki i ciężkie, bogato zdobione materiały zasłonowe, które można zastąpić praktycznymi żaluzjami lub roletami. Alternatywę dla nich stanowią proste zasłony bez ozdób i wzorów. Dopasowane kolorystycznie do obić meblowych lub przeciwnie, kontrastujące z nimi... Sztuka aranżacji to sztuka wyboru. Wstawiając szafę, stół, fotel czy wieszając na ścianie obrazek, zawsze wpływamy na postrzeganie całego otoczenia. Dlatego, przystępując do urządzania mieszkania, spróbujmy wyobrazić sobie, jak będzie ono finalnie wyglądało. Może okazać się, że dostępna gama rozwiązań pozwoli nam stworzyć własny, niepowtarzalny styl.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Zdjęcia: SITS

Polecamy Ci również

Zobacz także