Strefy w salonie - czemu służą i jak je wykorzystywać?

Strefy w salonie - czemu służą i jak je wykorzystywać?

Jeszcze kilka lat temu miano salonu zyskiwał największy pokój w domu. Dzisiejszy salon to już nie pokój, a przestrzeń, która łączy w sobie różne funkcje. W salonie zwykle znajduje się kącik jadalny i strefa wypoczynku.

W salonie zwykle znajduje się kącik jadalny i strefa wypoczynku.Tutaj większość wolnego czasu spędzają domownicy, jedząc wspólnie posiłki lub oglądając telewizję, tutaj przyjmowani są goście. Bardzo często salon pełni również rolę sypialni gospodarzy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aranżacja tego pomieszczenia i połączenie wszystkich jego funkcji przy jednoczesnym zachowaniu jak największej przestrzeni.

Poszczególne strefy salonu w sposób naturalny wydzielają zróżnicowane meble, dobrane w zależności od przeznaczenia danej części pomieszczenia. Na przykład strefę wypoczynku tworzy zwykle sofa lub narożnik, często w towarzystwie dopasowanych foteli, wraz z niewielkim stolikiem-ławą. Odrębność i szczególny charakter tej strefy można dodatkowo podkreślić dywanem. Ciekawym rozwiązaniem może się również okazać zastosowanie innego wykończenia ścian - zróżnicowane kolory lub okładzina ścienna w jednej ze stref na pewno urozmaicą wnętrze. Jeśli jednak symboliczny podział przestrzeni jest dla nas niewystarczający, możemy zamontować przesuwane panele, ustawić parawan czy zawiesić firankę.

Jeśli w salonie musimy zaplanować miejsce do pracy, biurko możemy ukryć za pasującym do wystroju wnętrza stylowym regałem. Jeśli w strefie wypoczynkowej umieścimy rozkładaną sofę, z powodzeniem sprawdzi się ona także w roli łóżka.

Elementem, który wpływa na odbiór każdego pomieszczenia, jest okno. Jeśli znajduje się na wprost wejścia do salonu, wzrok osoby wchodzącej od razu się na nim skupia. Jeżeli widok za oknem jest ładny, warto go wyeksponować. Jeśli jednak mieszkanie usytuowane jest na parterze, a za oknem widać altankę śmietnikową, najlepiej okno zaaranżować w taki sposób, by wzrok skupił się np. na ładnej firance, czy kwiatach na parapecie.

W salonie niezwykle ważne jest również odpowiednie zaplanowanie oświetlenia. Oświetlenie górne na pewno sprawdzi się w części jadalnej. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy bezpośrednio nad stołem. Kącik telewizyjny wystarczy doświetlić delikatnym, dyskretnym światłem np. lampy stojącej.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: oprac. Ilona Truszyńska, Paulina Kallas (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także