Styl japoński w aranżacji - co go wyróżnia?

0
Styl japoński w aranżacji - co go wyróżnia?

Styl japoński to kompromis pomiędzy minimalizmem, a barwnymi i dekoracyjnymi aranżacjami Orientu. Przestrzeń powinna być uporządkowana i wolna od jakichkolwiek znamion chaosu. Choć z pewnością nie jest ascetyczne, wnętrze w tym stylu wymaga od domownika pewnej dyscypliny i powściągliwości w używaniu dekoracji i kolorów.

Aranżacja z drzwiami Malawi marki INVADO

W zgodzie z naturą

Źródłem inspiracji pozostaje natura i jest to widoczne w doborze kolorów, materiałów i zagospodarowaniu przestrzeni. Dominują brązy, zieleń, złamana biel i barwy widma słonecznego. Ta zrównoważona tonacja, w której utrzymane są zwykle podłogi i ściany, skontrastowana jest z wyrazistymi dodatkami. Na półkach królują ceramiczne naczynia z orientalnym wzornictwem w czerni oraz czerwieni. Haftowane, eleganckie poduszki rozłożone wokół niziutkiego stołu to japońska alternatywa dla klasycznych krzeseł. Na podłodze zamiast dywanu wykłada się tatami, czyli matę wykonaną ze słomy ryżowej. Jest to nie tylko efektowny element designu, ale również bardzo komfortowe rozwiązanie.

Tradycyjne, japońskie meble robione są z drzew bambusa, cedru, paulowni i cyprysu. Można jednak z powodzeniem zastąpić je jasnymi i koniecznie niskimi szafkami, zgodnie z japońską zasadą "blisko ziemi". W ich wnękach można postawić kompozycje z kamieni (suiseki) albo kwiatów (ikebana). Wnętrze w duchu japońskiej estetyki powinno być maksymalnie zintegrowane z naturą, dlatego tak ważnym elementem są okna. Rozciągający się za nimi krajobraz może być kontynuacją panującego w środku nastroju. Jeżeli nasz widok z okien wychodzi na las albo park, nie wahajmy się by to wyeksponować. Zamiast oryginalnie używanego w tym celu, papieru ryżowego, wystarczy zawiesić jasne rolety.

Przestrzeń otwarta

Ważnym elementem wnętrza z kraju kwitnącej wiśni są przesuwane ściany (fusuma), które można zamknąć albo otworzyć i dzięki temu zrobić z dwóch mniejszych, jedno duże pomieszczenie. Tradycyjnie ozdabiało się je kolorowymi wizerunkami zwierząt i bajkowych smoków, a także motywami roślinnymi. Tak przygotowane, nadawały artystyczny i luksusowy charakter rezydencjom feudalnych możnowładców. Współczesnym nawiązaniem do fusuma są drzwi przesuwane. Takie rozwiązania posiada w swej ofercie firma INVADO.

- Każde skrzydło drzwiowe naszej marki może być zamówione w systemie przesuwnym - zapewnia Adam Hucz, manager ds. marketingu w firmie INVADO. Przykładem jest model MALAWI, wyróżniający się orientalnym wyglądem, który w wersji nietradycyjnej stał się jeszcze bardziej wyrazisty. - System montowany jest na szynie, elegancko maskowanej przez karnisz w kolorze drzwi - dodaje A. Hucz.

Takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w niedużych mieszkaniach, gdzie optymalne wykorzystanie przestrzeni jest wyjątkowo istotne. Drzwi MALAWI w łagodnych barwach bieli i coimbry, z naturalną, wyrazistą fakturą, harmonijnie wpiszą się w japońską estetykę. Podobnie jak inne modele w wersji przesuwnej, z oferty INVADO sprawią, że zyskamy więcej miejsca i oryginalną aranżację.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także