Styl organiczny we wnętrzu

Styl organiczny w aranżacji pomieszczeń ma swe początki w XIX wieku. Jego idea dotyczy domów i wnętrz, których sposób urządzenia ściśle nawiązuje do integracji z pięknem natury.

W stylu organicznym zauważalne są biomorficzne formy tak samych mebli, jak i drobiazgów oraz detali dekoracyjnych. Linie sprzętów są opływowe i pozbawione kątów prostych. Zaletą takiej formy jest to, że nawet masywne przedmioty nabierają swoistej lekkości.
Wnętrze w stylu organicznym powinno posiadać wielkie okna lub przeszklone ściany z widokiem na otaczającą dom przyrodę. Dominują w nim barwy ziemi, stosowane najczęściej w jasnej, pastelowej tonacji. Pomieszczenie jest na ogół przestronne, ale podzielone na przytulne i przyjazne dla użytkownika strefy. Współczesna odmiana stylu organicznego stawia przede wszystkim na takie sprzęty i przedmioty, które oprócz funkcji typowo użytkowej, pełnią także rolę oryginalnych dekoracji. Do uzyskania takich efektów bardzo często wykorzystuje się plastyczne tworzywa sztuczne, rzadziej gięte drewno oraz drewnopochodną sklejkę. Z takich właśnie materiałów powstają meble, które jednocześnie uchodzą za pewnego rodzaju dzieła sztuki. Kojarzone z naturą – świetnie wpływają na psychikę człowieka i powodują, że patrzy się na nie oraz wykorzystuje je na co dzień z niekłamaną przyjemnością.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: freakinterior.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także